M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KMÜ REKTÖRÜ AKGÜL, YÖKAK BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Yükseköğretim Kalite Kurulunda (YÖKAK) 2019 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme Programı Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.
Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas başkanlığında gerçekleştirilen ve üniversite rektörleri ile rektör yardımcılarının katıldığı toplantıda, Yükseköğretimde kurumsal dış değerlendirme, akreditasyon ve kalite süreçlerine ilişkin konular hakkında bilgilendirme yapıldı.
Toplantıda YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Yükseköğretim Kalite Kurulunun yeni dönem hedeflerini açıklayarak; “Şu ana kadar 115 üniversitenin dış değerlendirmesini tamamladık. Bu yıl haziran sonuna kadar, kalan 45 üniversiteyi de değerlendirerek ilk turu tamamlamış olacağız. Değerlendirmeler sonunda üniversitelerimizin durumlarını gösteren raporları yayınlayacağız." dedi.
Yükseköğretimde kurumsal dış değerlendirme, akreditasyon ve kalite süreçlerine ilişkin açıklamalarda bulunan ve kalitenin üniversitelerin sorumluluğunda olduğunu belirten  Prof. Dr. Elmas, şunları dile getirdi: "AACSB (ABD), QAA (İngiltere), Hcéres (Fransa), AQAS (Almanya), FIBAA (Almanya) gibi dünyadaki birçok ajansla ortak toplantılar yapıyoruz, işbirlikleri kuruyoruz. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Malezya, Kore ve çeşitli Orta Doğu ülkeleri ile bağlantılar kuruyoruz. Buradaki amacımız dünyadaki ajansların kalite süreçleri ile bizim süreçlerimizin kolayca konuşabilmelerini ve birbirlerine adapte olabilmelerini sağlamak. Uluslararası kuruluşlar ve dış kalite ajanslarıyla yenilik sürecini ve ilişkileri devam ettirerek dünyanın her yeriyle konuşan, basit, kullanışlı ve evrensel bir sistem kurmak istiyoruz.”
Toplantıda ayrıca YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım ile Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi ve YÖKAK Danışmanı Prof. Dr. Öktem Vardar, değerlendirmeye girecek üniversitelerin rektör ve rektör yardımcılarının sorularını cevaplayarak mentörlük sistemi hakkında paylaşımda bulundu. Prof. Dr. Vardar ayrıca "İç Kalite Güvence Sistemi ve Program Değerlendirme" konulu bir sunum gerçekleştirdi.
Toplantı, yükseköğretimde kalite konusunda yapılması planlanan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmasıyla sona erdi.
   
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com