M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

MALİ MÜŞAVİRLER ODASI’NDAN ESNAFIMIZA UYARI!PLASTİK POŞET BİLDİRİMİNDE BULUNMAYANLARA PARA VE HAPİS CEZASI
Karaman SMMM Odası Başkanı Umut AYDIN yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle, 1/1/2019'dan itibaren kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar 25/12/2018 tarih ve 66745475-145.07-245766 sayılı Olur ile yürürlüğe konulmuştur.       
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar doğrultusunda ülke genelinde başlayan uygulamanın ilk dönemlerinde karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak bahse konu Usul ve Esasların yeniden düzenlenmesi ihtiyacı hasıl olmuş ve 9/1/2019 tarihli ve 66745475-145.07-6267 sayılı Olur ile “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar”ın yeniden düzenlenerek yürürlüğe konulmuştur.
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasları’nın Madde 7- Üreticilerin Yükümlülükleri ve Madde 8- Satış Noktalarının Yükümlülükleri kısmında Plastik Poşetlere ilişkin Bilgi Sistemine kayıt olmak ve gerekli bilgileri sisteme girmekle yükümlülük getirilmiştir. Bu kapsamda Plastik Poşet Bildirim ve Beyanını devlet tamamen firmanın (şahsın) kendisinden istemesine rağmen bilinç altında nasıl olsa Mali Müşavirler yapar mantığı ile ne firmalar ne de onların bu tip sıkıntılarıyla ilgilenmesi gereken ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından dikkate alınmamıştır. Oysa beyan ve bildirimde bulunulmaması durumunda aşağıda belirtilen yaptırımlarla karşılaşacaklardır.
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasları
Yaptırımlar
Madde 13-
a) Bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere idari para cezası uygulanır (2872 S.K. Md.20/g).
b) Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere, katılım payı tutarının %20 fazlası idari para cezası uygulanır (2872 S.K. Md.20/z).
c) Plastik poşetleri ücretsiz verdiği, promosyona ve/veya kampanyaya tabi tuttuğu tespit edilenlere depo hariç kapalı satış alanının m2’si başına idari para cezası uygulanır (2872 S.K. Md.20/bb).
ç) Bu usul ve esaslar kapsamında yapılacak bildirim ve beyanlarda yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunanlar hakkında 6 aydan 1 yıl'a kadar hapis cezası verilir (2872 S.K. Md.26).
Tekrar firma sahiplerini ve ilgili kuruluşları uyarmak istiyoruz. Bu kanunla getirilen Plastik Poşet beyanı ve bildirimi görevi firmaya(şahıs)’a aittir ve  18.037.-TL’ye kadar para cezası ve 6 aydan 1 yıl’a kadar hapis cezası vardır. Problemle karşılaşmadan tedbirlerinizi alınız.” dedi.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com