M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

NURE SOFİ VAKFI GELİRLERİDeğerli okuyucularım!
Karamanoğullarının ilk atası olan Nure Sofinin Mut’a bağlı Yalnızca bağ köyünün Değirmenlik yaylasına defnedildiğini ve orada kurulan türbesini, zaviyesini ve bunların ayakta durması için vakfedilen arazi, bağ ve değirmenler ile bunların gelirlerini ihtiva eden belgeleri sizlere takdim ediyorum bu günkü yazımızda.
Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından Ermenek ve havalisi kendisine verildikten sonra Ermenek’te Karamanoğulları beyliğini kuran Nure Sofi bölgeyi Silifke’ye kadar Ermenilerden temizledikten sonra Karamanoğulları beyliğinin siyasi işlerini oğlu Karaman Beye devrederek Mut’a bağlı Değirmenlik yaylasında inzivaya çekiliyor.
İşte bu belgeler burada üzerine inşa edilen türbe ile yanında kurulan zaviye vakfının üç döneme ait gelirlerini ve mal varlığını ele almaktadır.
Ekte Osmanlıca asıllarının da verildiği üç belgenin transkripsiyonunu ve bugünkü Türkçeye çevirisini görüyorsunuz.
1)      (H.881 (M.1476) tarihli belgenin transkripti) Vakf-ı Zaviye-i Nure Sofi Cedd-i Evlad-ı Karaman der karye-i Afşar Viran benam-ı Şeyh Habib mukarrer be hükm-i şahi zemin-i mutasarrıf 2 çiftlik mikdar-ı hâsıl 300   
2)      (H. 906 (M.1500) tarihli belgenin transkripti) Vakf-ı zaviye-i Nure Sofi cedd-i evlad-ı Karaman karye-i Afşar Viran  der benam-ı şeyh Habib be hükm-i şahi deyu defter-i köhnede mestur  deyu mukayyed  Zemin-i mutasarrıf iki çiftlik mikdar-ı hasıl 350  
3)      (H.976 (M.1569) tarihli belgenin transkripti) Vakf-ı türbe-i Nure sofi cedd-i  A’lay-i âl-i Karaman türbenin binası taştan ve sakfı tahtadandır medfun der karye-i Değirmenlik tabi-i nevahi-i Mud  mevzı-ı mezbur yaylakdır hayli kimesne çıkub yaylar.
 Asiyab der mevzı-ı mezkur bab 9 / 304 resm 270
 Öşr-i kovan yaylakcıyan ve otlakıye gayr-ı ez ... resm 400
Öşür der yaylak-ı mezkur ve öşr-i gallat ve bâğât ve eşcar-ı meyve der karye-i mezkure ve mezraa-i yulanur?  ve mezraa-i Sarayşah ve mezraa-i Oruçhan 850
Yekûn 1520

Belgelerin Türkçeye Çevirisi

1-      (H.881 (M.1476) tarihli belgenin Türkçeye çevirisi)
Karaman oğullarının atası Nure Sofinin Afşar Viran köyünde Şey Habip adıyla yapılmış zaviyeye ait padişah hükmüyle kararlaşan zemin iki çiftliğe tasarruf etmekte olup geliri 300 akçedir. 
2-      (H.906 (M.1500) tarihli belgenin Türkçeye çevirisi)
Karaman oğullarının atası Nure Sofinin Afşar viran köyünde Şey Habip adıyla yapılmış zaviyeye ait padişah hükmüyle kararlaşan zemin eski defterde de yazıldığı gibi iki çiftliğe tasarruf etmekte olup geliri 350 akçedir. 
3-      (H.976 (M.1569) tarihli belgenin Türkçeye çevirisi)
Karaman oğullarının büyük dedesi Nure Sofinin türbesi taştan inşa edilmiş olup çatısı ahşaptır. Nure Sofi Mut nahiyesine bağlı Değirmenlik köyündeki bu türbede yatmaktadır. Burası bir yaylak olup çok kişi çıkar. Burada vakfa ait 9 değirmenden elde edilen 304 akçenin vergiden sonra kalan 270 akçe, yaylacıların ve otlakıyecilerin ödediği bal öşrü vergiden hariç 400 akçe, Sarayşah, Balanur ve Oruçhan yaylalarından elde edilen hububat, meyve ve bağ öşürlerinden 850 akçe olmak üzere toplam 1520 akçe vakfa varidat olmaktadır.
Osmanlıcaların kaynağı: TKGM__TADB__TTD__EVKAF__00564_00032 Konya Evkaf Defteri H.881 (M.1476), TKGM__TADB__TTD__EVKAF__00565_00068 Konya Evkaf Defteri H.906 (M.1500), TKGM__TADB__TTD__EVKAF__00576_00015 - İçil Evkaf Defteri H.976(M.1569)
Belgeleri arşivden temin ederek tarafıma gönderen Sayın Akademisyen arkadaşım Mehmet Ali Bozkuş’a teşekkür ederim.
Makalenin Kaynağı: Dünden Bugüne Taşel’inin İncisi Güneyyurt  (Gargara) Mükremin Kızılca / 2016

Mükremin KIZILCA

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

2 yorum:

 1. Sevgili dostum Sayın Mükremin Kızılca Bey; kaleminize yüreğinize sağlık.


  Gençlik yıllarım hariç (Deli Kanlı olduğum yıllar) çeyrek asırdır (25 Yıl) Nure Sofi mezarı Değirmenlik Yaylası ile yakından ilgileniyorum. Dededen atadan kalma çok küçük bir bahçemde var. Her sene beş on gün kalırım, bölgeyi gezerim.


  Bölge köylüleri ve yöreye göç eden yaylacılar ile yıllardır selamlaşır hatırlaşırız. Türbenin etrafını da imkânlarımız dâhilinde onarmaya / yıkılmaması için uğraşırız. Yörenin SİT alanı olduğunu bildiğim için, çimento+tuğla+briket vs. gibi malzemeleri kullanmamaya dikkat ederim.


  Son BEŞ yıldır, her ÜÇ ayda bir Vakıflar Genel Müdürlüğü kanalıyla, Adana Vakıflar Bölge Müdürlüne dilekçe verir, buranın restorasyonun (yenilenmesi) yapılmasını talep ederim. Malum bölge Mersin Mut İlçesi sınırları içerisindedir. Yerel yönetimin talebinin olması gereken bir bölge içerisindedir.


  Nure Sofi’nin şahsiyetinin ve oymağının/obasının Anadolu’nun Türkleşmesine İslam anlayışının pekişmesine ne kadar katkısı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bunu buradan tekrar tekrar yazmanın / anlatmanın bir anlamı yok.


  Herkes de Nure Sofi ve bölge için yazarçizer. İyi de yapıyorlar mutlaka. Takdir ediyorum. Benim anlamadığım; neden bu yazan çizen kişiler (siz de dahil ve diğer şahsiyetler) buranın onarılması için resmi kaynaklara bir dilekçe ile müracaat etmiyorsunuz? Bunu gerçekten anlamakta zorlanıyorum.


  Diyoruz ki Nure Sofi bizim atamız, ata ilgi bekler diye bilirim. Her sene yapılan Türk Dil Bayramı etkinliklerinin başlangıç noktası burası olması lazım. Mersin İli Mut İlçesinin yerel yönetim, resim daire mensuplarının sahip çıkması gerekirken hep göz ardı edilmiştir.


  Yıllar önce bir iki sene yayla şenliği vs. gibi bir organize yapıldı sonrasında unutturuldu. Çok acı bir gerçek. Yöre köylüleri konuşmaya gelince mangalda kül bırakmazlar bu bir başka konu.


  Bu bölge ile ilgili şahsi mücadelem devam ediyor, bırakmadım. Hani derler ya; yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim, haaahhh aynen öyle bir andayım, tabii ki dostlarımın sayesinde.


  Ama gönlümden geçen dostları yanımda göremedim yıllardır vesselam.
  Şerafettin GÜÇ Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı Yazar

  YanıtlayınSil
 2. Sevgili dostum Sayın Mükremin Kızılca Bey;

  Çok taze bir bilgi (biraz kısıtlı) Şu günlerde Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yaptığım şahsi görüşmemde; (bilgim dahilinde olan bilgi) Vakıf arazisine yapılan izinsiz bir mescit yüzünden (yöre halkının yaptığı) buranın çevre onarımı en az altı ay geçikti.

  Bu da bir başka konu. Sorun aşıldı da gel bir de işin içinde olanlara sor. Şimdi yeri değil ama (tarikatçılara sözüm) ağzıma açmak istemiyorum bu konuda. Her neyse ihalesi yapıldı, şimdi yakından takipteyim.

  Sevgi selamlar, işiniz rast gelsin.
  Şerafettin GÜÇ Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı Yazar

  YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com