M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

TOPRAK ANALİZİ


Tarım faaliyetlerinin temel amacı yüksek ve kaliteli verim elde etmektir. Yüksek ve kaliteli üretim amacına ulaşmada en önemli adımlardan birisi de gübrelemedir. Gübreleme işleminin yeterli ve dengeli olması çok önem taşıyan bir husustur. Kazançlı bir gübreleme için gübrenin cinsi, bitkinin ihtiyacı, gübrenin uygulama şekli ve zamanı çok önemlidir. Bunun da ilk adımı toprak ve yaprak analizi yaptırmaktır. Analiz sonucu tavsiye edilen gübre çeşit, miktar ve zamanlamasına uyulduğu taktirde gübrelemeden beklenen faydalar gerçekleşir.
Toprak Örnekleri Ne Zaman Alınmalıdır?
Toprak örnekleri ekimden veya gübre kullanım tarihinden 1.5-2 ay önce alınmalıdır. Tarla bitkileri için her ekim döneminden önce toprak örneği alınarak tahlil ettirilir. Çok yıllıklarda ise, aynı arazi için birkaç yılda bir (4-5 yıl) toprak örneği alınarak tahlil yaptırılabilir.
Toprak Örneği Alınma Şekli
Alınacak örnek araziyi en iyi şekilde temsil etmelidir. Arazi içerisinde farklılıklar mevcut ise ( toprak rengi, eğim, toprak yapısı, verim farklılıkları gibi) bunların sınırları tespit edilmeli ve her farklılık kendi içinde temsil edilecek şekilde, farklılıklar kadar ayrı ayrı örnek alınmalıdır.
Araziden Toprak Örneği Almak İçin;
Toprak burgusu, Bel veya Kürek ile örnekler kaç farklı derinlikten alınacaksa o kadar sayıda torba, etiket gibi alet-ekipman gereklidir. Örnek alma işlemi arazide zik-zak hatlar üzerinde yapılmalıdır. Bu hatla üzerinde arazinin büyüklüğüne göre, 8-10 yerinden örnekler alınmalıdır. Meyve bahçelerinde toprak örnekleri ağacın taç izdüşümünden alınmalıdır. Örnek alınacak bitki artıkları ve yüzeydeki diğer kalıntılar temizlenmelidir. Burada ''v'' şeklinde bir çukur açılır. Çukurun bir yüzeyi düzeltilir. Düzeltilen yüzeyden 3-4 cm kalınlıkta bir toprak dilimi alınır. Arazi büyüklüğüne göre 8-10 noktadan alınan topraklar örnekleri temiz bir yerde karıştırılır. Bu karışımdan 1-1.5 kg kadar toprak örneği torbaya konularak etiketlenir. Etiket üzerine arazi sahibinin adı soyadı, adresi, arazinin bulunduğu yer, arazinin büyüklüğü ve toprak örneğinin alındığı derinlik yazılmalıdır.
* Gübreleme amaçlı rutin toprak analizi için 0-30 cm derinlik yeterlidir. Fakat zaman zaman (3-4 yılda bir kez) daha derinden (0-30, 30-60, 60-90, 90-120 cm) toprak örnekleri alınarak ayrıca analiz edilmelidir.
* Yeni bir bağ tesisi için toprak örneği; 0-30, 30-60 ve 60-90 cm derinliklerden alınmalıdır.
* Yeni bir meyve bahçesi tesisi için toprak örneği; 0-30, 30-60, 60-90 ve 90-120 cm derinliklerden alınmalıdır.
TOPRAK ÖRNEKLERİ NERELERDEN ALINMAZ?
• Önceden gübre veya kireç atılmış yerlerden,
• Hayvan gübresi yığılan yerlerden,
• Harman yeri ve hayvan yatmış yerlerden,
• Sap, kök ve yabani otların yakıldığı kısımlardan,
• Tarlanın çukur ve tümsek yerlerinden, tarla hudutları ve yakınlarından,
• Ağaç altlarından, dere, orman, su arkı ve yollara yakın kısımlardan,
• Sıraya gübreli ekim yapılan mahsullerde sıra üstlerinden toprak örnekleri alınmaz.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com