M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

HASAN ŞİMŞEK KİMDİR?


HASAN ŞİMŞEK
Eğitimci-Yayıncı-Yazar
Gazetecilik ve Halkla ilişkiler Uzmanı

“1945 yılında Ermenek ( Şimdi Başyayla ilçemize bağlı olan ) ilçesinin Büyükkarapınar köyünde doğdu.
İlköğrenimini köyünde, ortaokulu ise Ermenek'te bitirdi. Lise öğrenimini Sakarya (Adapazarı ) Lisesi ve İstanbul Pendik Lisesinde tamamladı.
İstanbul’da yüksek öğrenimine devam ederken Ortaköy Öğretmen Okulunu dışarıdan bitirerek bulunduğu kent olan İstanbul’da öğretmenliğe başladı.
Öğretmenlik yaptığı dönemin başlangıcında Marmara Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulunun Radyo ve Televizyon Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Gazetecilik ve Halkla İlişkiler dalında yüksek lisans (Master ) yaptı. “Atatürk ve Basın “ konulu 332 sayfalık basıma hazır bir tez çalışması var.
Akabinde, ilköğretim öğrencilerine yönelik çoğu Talim Terbiye Kurulu onaylı 20 civarında kitap yazdı.
Mesleki alanında yaptığı çalışmalar nedeni ile 1991 yılında İstanbul’un Eminönü İlçesinden “yılın öğretmeni”, il bazında da ikinci seçildi ve valilikçe ödüllendirildi.
Yazmış olduğu kitapları, kurmuş olduğu “Şimşek Yayınları “ kitabevinde yayına hazırlayıp piyasaya sundu. 2005 yılında yayın evini kapattı. Birikimini değerlendirerek, üç yıl gibi maddi ve manevi külfeti bir hayli ağır olan “Köyüm Büyükkarapınar “ kitabını 2009 yılı sonunda basıma hazır hâle getirdi. Keskin Color Matbaası tarafından basım yapılan “Köyüm Büyükkarapınar “ kitabı Taşeli Yöresi okullarına, kütüphanelere, belediye ve kaymakamlıklara ücretsiz olarak kaynak ve model olması amacı ile bizzat yazarı tarafından dağıttırıldı. Okullarımıza ve resmi kurumlara dağıtımı sırasında -o dönem YİBO Müdürü olan- Sayın Mustafa Doğan’ın emeği ve yardımı oldu.
Köy hane halkına da birer tane hediye etmek suretiyle köyüne olan vefa borcunu ödemiş oldu. Kitap, 452 sayfa tutarında olan alanında bir ilk ve şaheser. Annesi ve babası adına ithaf ettiği “Köyüm Büyükkarapınar” kitabı onun hayata geçirdiği önemli bir Sosyal Sorumluluk Projesidir.
2002 yılından itibaren Ermenek ve çevresindeki ilköğretim okullarında sınavlara yönelik bilgilendirme yönelik konferanslar vererek yöre çocuklarını motivize etme çalışmaları yaptı. Ayrıca ERÇEV’in finansmanı ile dışarıdan sağladığı fen,matematik kitapları ile kendi sosyal ve Türkçe kitaplarını Taşeli okullarına göndererek çocukların sınavlara hazırlanmasında büyük emek sarf etti.
Başyayla ve Sarıveliler ilçelerindeki liselerdeki öğrenciler için de okullarında ve kültür merkezlerinde burs alabilecekleri kaynakları ve alma koşulları hakkında öğrencileri bilgilendiren konuşmalar yaptı.
Sarıveliler ilçemizde Belediye’nin desteği ile yöre şairlerinin anılmasını organize etti ve hayata geçirdi.ERÇEV’li Vakıf kurucusu arkadaşları ile Esentepe ve Ermenek’te Mehmet Çınarlı ve Ahmet Tufan Şentürk anma etkinliklerini yaptı.
Kuruluşu’ndan 2017 yılına kadar ERÇEV’de çok ciddi ve hayata geçirilen projelered çalışmalar yaptı. ERÇEV’İN 9 onur üyesinin yöreye ve ülkeye olan hizmetlerini ve biyografilerini yazdı. Bu dokuz üyeden bir tanesini çok arzu ettiği hâlde henüz yazma fırsatı olmadı. ERÇEV onur üyelerinin dışında 40’a yakın birebir tanıdığı yöreye ve ülkeye hizmet eden Ermenekli hemşehrileri yazdı ve medyaermenek, ermenekinsesi, yeşilermenek gibi yayın organlarında yayınlandı. Rahmetli Ahmet KELEŞOĞLU ile ilgili “Zirvedeki Ermenekli” adı altında 50 sayfa tutarında yaptığı çalışmayı Yeşil Ermenek’te yazdı ve Necmettin Erbakan Üniversitesinde öğretim üyelerine sunum yaparak çeşitli yönleriyle anlattı.
“ Milli Sarayların İçte ve Dışta Tanıtılması “ adlı tebliği TBMM tarafından diğer tebliğlerle birlikte 1988 yılında yayınlandı. Aynı yıllarda “Kâğıdın Türk Kültür Hayatında Yeri “ adlı 42 sayfalık bir araştırma yazısı, Karamanoğlu Mehmet Bey’in Fermanı ile ilgili değişik metinlerin incelenmesi ve araştırması da Yeşil Ermenek ve İKEV Bülteni’nde yayınlandı.
Ermenek ve çevresindeki “Hayvan Varlıklarının Dünü, Bugünü, Yarını ve Çözüm Yolları “ adlı tebliği diğer tebliğlerle birlikte KMÜ tarafından 2019 yılında yayınlandı.
Hasan Şimşek, Yeşil Ermenek, Ermenek Güncel, Karaman’ın Sesi, İKEV ve Ermenek Vakfının sesi gazetelerine, kgrt, medyaermenek, ermenekinsesi, ermenekgündem, ermenekgüncel internet sitelerine köşe yazıları yazmaya devam ediyor.
“Taşeli Medyası” adı altında yazmış olduğu makalede, yöre gazete ve internet sitelerinin yayın hayatına girişlerini ve yöremize olan katkılarını inceler.
“Karaman İlinde Hayvan Varlığı, Taşeli Suları ve HES’ler, Küçüksuyun Beslendiği Kaynaklar, Kıl Keçiler Gözden Çıkarıldı mı?” gibi önemli araştırma yazıları ve 400’e yakın köşe yazıları vardır.
Yazar evli ve iki çocuk babasıdır.
MEB, Talim Terbiye Kurulu Onayı alan eserleri:
*Türkçe- Dil Bilgisi- Dil Yeteneği İlköğretim 2,3,4,5,6,7,8
*Sosyal Bilgiler- Sınavlara Hazırlık ilköğretim 4,5,6,7,8
*Sınava Soruları( Derleme ) Çözümü ve Anlatımı
*Şimdilerde yeni program göre ( 2004’ten sonra )
*Türkçe- Dil Bilgisi- Dil Yeteneği İlköğretim 6,7,8”
Yazarın öğrencilere yönelik ilkokul 4-5 ve ilkokul beşinci sınıflar için yazdığı BARAJA DOĞRU adlı yardımcı ders kitabı 1987-1995 yılları arasında satışta ve kalitede tavan yapan kitaplar oldu. Bu kitaplar onun yayın hayatındaki özgüvenini artırdı ve daha kapsamlı kitaplar yazmasına vesile oldu.

Özgüveni yüksek ve özgür bir kişilik yapısı olan yazar Hasan Şimşek, parmaklarındaki kireçlenme olsa da yine de yazabildiği kadar sık olmasa da, yazı yazmasına engellemeye teşebbüs eden insanlar olsa da o ilimiz Karaman’a ve özellikle Taşeli Yöresi’ ne yazıları ile hizmet etmeye devam edecektir."Derleme: Durmuş Ali ÖZBEKYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com