M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KARAMAN AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI


Değerli basın mensupları Sadece son Bir ay içinde İstanbul’da bir meslektaşımız hasta olmayan birine yalan beyanla rapor vermek istemediği için silahla tehdit edildi ve darp edildi.
Samsun’da bir meslektaşımız usüle aykırı işe giriş raporu düzenlemediği gerekçesiyle devletimizin bilgilendirme hattı olan 184 SABİM hattı aracılığı ile “kafasına silah dayayacağım” diyerek tehdit edildi.
İzmir’de Bir meslektaşımız “ ASM’ye gelmeyen “ bir hastanın eşini göndererek kendine ilaç yazdırma talebini reddettiği için darp edildi. Üstelik ilaç yazdırmak için gelemeyen hasta Dr’u darp etmek için yanına 10 kişiyi daha alarak gelmişti. Üstelik muayene olmak için, şifa bulmak için gelmesi gereken yere sopaları ile gelmişti. Üstelik kendisine şifa vermek üzere yemin etmiş meslektaşımızı ve beraber çalıştığı mesai arkadaşlarını, bir meslektaşımızın o an orada bulunan eşini ve çevreden yardıma gelen halkı da darp etti.Bu kişiler, devlet adına çalışan meslektaşlarımızın halkımıza hizmet verdiği Aile Sağlığı Merkezinin camlarını kırdı, eşyalara zarar verdi. Bu kişiler, tamamen organize olarak görevi başındaki ve yasal olarak hizmet etmekte olan sağlık çalışanlarına kasıtlı ve planlı şekilde fiili şiddet uygulamıştır. Sebep “ hastanın kendisinin gelmemesi” sonuç “ ilaç yazdırmak için gelmeyen kişinin “ yanında 10 kişiyi de alarak planlı şiddet için ASMye gelmesi.
Bu saydıklarımızın hepsinde devleti temsil eden sağlık çalışanları ve usulsüz talepleri olan kişiler var.
Bu saydığımız olayların hepsi önünde bayrağımızın dalgalandığı ve devletin onayı ileçalışılan birimlerde oluyor.
Evet biz sağlık çalışanları bir yemin ettik. Bu yeminde deontoloji var, bu yeminde etik var, bu yeminde şifa vermek var. Bu yeminde “ hasta hekim arası kutsal ve güvene dayalı muayene var. Önce zarar vermeme var.
Ama bu yeminde hastanın her istediğini yapmak yok! Bu yeminde kişinin kendisi gelmeden işlem yapmak yok! Bu yeminde kanunlara aykırı işlemler yok! Bu yeminde yalan beyanla çeşitli raporlar hazırlamak yok!
Savaşta bile dokunulmazlığı olan sağlık çalışanları artık görevi başında şiddete maruz kalıyor. Sözel şiddete maruz kalıyor. Tehdit ediliyor. Darp ediliyor ve maalesef öldürülüyor!
Biz özveri ile çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki:
Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlarada da cezai yaptırımlar olmalıdır.
Bu yasa düzenlenene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır.
Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarımız korunmalıdır. 184 SABİM hattı asıl amacına uygun olmalıdır. Şikayet hattı olmaktan çıkıp sağlıkla ilgili bilgilendirme hattı olmalıdır.
Bizler yöneticilerimize sesleniyor ve diyoruz ki yapılacak her değişiklikte sahada uygulayıcı olan bizler diyaloğa hazırız. Uygulama esnasında her konuda yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. Çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiç bir sistem başarılı olamaz!
Biz Halkımızın sağlığını korumak için çalışmaya devam etmek istiyoruz.
3 Nisan 2019 'da illerimizde Aile Hekimleri Fedarasyonu ve Sendikaların Yönetim Kurulu Kararlarıyla ülke genelinde bir günlük iş bırakma kararı alındı. Bu karara az sayıda il haricinde uyulmuştur.
İzmir İlimizde yapılan "sağlıkta şiddete hayır" toplantı ve gösterilerine, Türkiye nin bir çok yerinden gelen ve terör-şiddet mağduru olan tüm sağlıkçılarla birlikte şiddetin karşında dimdik durulmuş,İzmir'de ve tüm illerde basın açıklamaları yapılmış ve yapılmaya devam edilecektir.
Yasalara aykırı ve yasalara rağmen sağlık personellerine eylem ve şiddet uygulamayaçalışan, kendilerini yasaların üzerinde gören kişilere (sayıları azda olsa) gerekçesi her ne olursa olsun ülke genelinde sessiz kalınmamalıdır,kalınmayacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Karaman Aile Hekimleri Yönetim Kurulu
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com