M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KMÜ’DE TÜRK SAVAŞ SANATI KONFERANSI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Yunus Emre Kültür ve Tarih Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Türk Savaş Sanatı’ konulu konferans düzenlendi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yunus Emre Öğrenci Topluluğu Başkanı Ayşe Öz konferansın açılış konuşmasını yaptı.
Doç. Dr. Erkan Göksu'nun konuşmacı olduğu konferansta Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal bir selamlama konuşması yaparak, “Ortaçağ, Selçuklu ve Türk tarihçiliğinin yükselen yıldızı olarak görebileceğimiz hocamız bugüne kadar yapmış olduğu çalışmaları ile göz dolduruyor. Özellikle kaynak eksikliği olan bir çağ ile ilgili yapmış olduğu araştırmaların siz gençlerin faydasına olacağını ümit ediyorum. Katılım gösteren tüm üniversite personelimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.
“Neden Türk çocukları bu iki kaynaktan savaş sanatını öğrensin?”
Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Göksu, ‘savaş sanatı’ kavramının tarihsel gelişimi ile ilgili bilgiler paylaştığı konuşmasında şunları söyledi: “Savaş sanatı ile ilgili araştırma yapmaya başladığımda özellikle iki kaynak karşıma çıktı. Bunlardan birisi Machiavelli’nin kitabı, diğeri ise daha eski dönemlerde yazılan Çinli filozof Sun-Tzu'nun kitabıdır.  Her ikisi de savaş sanatı ile ilgili yazdıkları kitaplarında savaşla ilgili temel düşünceyi ezmek, yok etmek, yakmak, yıkmak üzerine kurgulamışlardır. Yani hedefe ulaşmak için her yolu mubah olarak görmüşlerdir. Her iki kitap da yazıldıkları dönemden itibaren çok sayıda okuyucuya ulaşmıştır. Savaşla ilgili araştırmalara başlamamdaki temel faktörlerden birisi de savaş sanatı üzerine yalnızca bu iki kaynağın öne çıkıyor olması oldu. Savaşçı bir millet olarak bizim Türk savaşçılığının da savaş sanatının da araştırılması gerektiğini düşündüm.” şeklinde konuştu.
Milli kaynaklarımız içerisinde ‘Türk Savaş Sanatı’ isimli bir esere rastlanmadığını hatırlatan Doç. Dr. Erkan Göksu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türk savaş tarihini araştırmaya başladığımda ilk karşıma çıkan eser Kutadgu Bilig oldu. 950 yıl önce yazılmış olan ve Türk dünyasının ana kaynağı olarak kabul gören bu kitap, doğrudan savaş sanatı ile ilgili olmasa bile savaşla ilgili bilgileri içeriyor. İnşallah bu çalışmalar zamanla artar ve Machiavelli ile Sun-Tzu'nun kaynaklarına alternatif Türk savaş sanatı ile ilgili kaynaklara ulaşabiliriz. Neden Türk çocukları bu iki kaynaktan savaş sanatını öğrensin? Kültür emperyalizminin hep batıdan geldiği düşünülür fakat aslında emperyalizmin doğusu batısı olmaz. Uzak doğunun savaş veya dövüş sanatı diye bilinen hareketleri kültür emperyalizmi olarak hayatımıza girdi. Çin mitolojisi ve tarihi ile ilgili birçok film çekiliyor ve tüm dünyada izleniyor. Bu da kültür emperyalizminin en önemli parçalarından birisidir.”
       
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com