M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KAMERÜDDİN İLİ - ERMENEK


Ermenek, Mut, Silifke, Gülnar ve Anamur bölgesine Emeviler ve Abbasiler döneminde Kamerüddin İli deniyordu.

Ermenek bu iki imparatorluk zamanında Avasım – başkentler adıyla anılan kentlerden birisiydi.

Emevi ve Abbasiler döneminde Türk komutanlar ve onlara bağlı Türk akıncıları tarafından ilk adımların atıldığı Ermenek yöresi aşağıda izahını verdiğim hilal – kamer – ay şeklindeki coğrafi yapısından dolayı bu adı aldığı en kuvvetli görüştür.

Nitekim Yazar Durmuş Ali Özbek “Ermenek Denince” adlı makalesinde Ermenek’in M. 712 yılında Türk asıllı Abdullah Battal tarafından fethedildiğini ve yarım asır buraya Abbasi hilafeti adına hükmettiğini yazmaktadır.

Alaeddin Keykubat merhumun Ermenek bölgesine Kamerüddin adında bir vali tayin etmesiyle bu adı aldığı da yazılanlar arasındadır. (Şerafettin Güç: Karamanic Adının Kaynağı)

Faruk Sümer ise TDV’ye yazdığı Mehmet Bey Maddesinde “Kamereddin (Ermenek, Mut, Silifke, Gülnar ve Anamur yöreleri) ilinin subaşısı Karaman Bey’in en büyük oğludur.“ demektedir.

Ermenek bölgesine Kamerüddin denmesinin sebeplerinden birisi de bu araziyi çevreleyen ve kuşak gibi saran kaya zincirlerinde yani Torosların orta bölümünde üç tane hilalin tabii bir şekilde oluşmuş olmasıydı.

Bu hilallerden (Kamer) birisi Mut tarafından Ermenek’e varmadan Ezvendi – Kayaönü’nde başlar ve Güneyyurt (Nevahi) başlangıcı olan Bileğide tamamlanır. Bu hilalin en iyi görüldüğü yer Gökçekent ve Sarıvadi köyleridir.

İkincisi: Bileğiden başlar Yukarı Çağlar Hisar kalesinde tamamlanır. Bu hilal şeklinin mükemmel surette izlendiği yer de Pamuklu köyüdür.

Üçüncüsü ise Yukarı Çağlar Hisar kalesinden başlayarak Başyayla’yı dolaştıktan sonra Davdas (Üzümlü) batısındaki Güzelcehisar’da tamamlanır. Bu hilal şeklindeki kaya zincirlerinin görüntüsü ise en güzel olarak Tepebaşından temaşa edilebilir. Bu üç hilalin üçünü birden seyrederek doyumsuz bir manzara görmek için Pamuklu köyünden gidilen ve tarihte Gargara kalesi olarak adı geçen hisar -asar kalesine (Güneyyurt’a göre kıble kayası) çıkmak gerekmektedir.

Bu üç coğrafi alana iyice baktığımızda hilali aynen müşahede ederiz. Hilal demek Ayın minarelerin alemlerdeki gibi şekil almış hali demektir.

Dünya yaratılalı beri var olan bu doğal üç hilal yirminci yüz yılın sonlarına doğru birer ilçeye dağılmış durumdadır: Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler.

Kamerüddin ilinin mensubu bu üç ilçe her sabah kalktıklarında güneşin doğuşunu bu üç hilalden birisinde seyrederken batısını da yine bu üç hilalden birisinde izlerler.

Mükremin Kızılca

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com