M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

1845 ERMENEK VE 26 KÖYÜNDEN 2000 HANE


Bundan tam 175 sene önce devlet memurları Osmanlı devletine ait bütün memleketlerde bir sayım yapıyorlar. Bu sayım hem hane sayımı hem hane reisleri tespiti hem de mal sayımıdır.
Yerel ve merkezi memurlar yanlarına muhtar ve imamları da alarak bütün köy, mahalle ve kasabalarda evleri tek tek dolaşarak yazımı gerçekleştiriyorlar.
Bu sayımla her evde bulunan canlı malları, her evin işlettiği tarla miktarını ve yetiştirdiği ürün miktarını kayda geçiriyorlar. Her hane reisinin mesleğini ve sanatını da kaydediyorlar.
Burada benim sözünü edeceğim ve vurgulayacağım konu bu yazımın teknik yanı değildir duygusal yanıdır.
Bugün artık Ermenek merkezdeki dokuz mahalle ve 26 adet köyündeki bütün hemşerilerimiz 175 yıl önceki dedelerimize kesinlikle ama kesinlikle erişebiliyor ve onlarla tanışmanın, evlerine misafir olmanın, yediklerine, giydiklerine, tarlalarına, yetiştirdiklerine ve her türlü lakap ve onların da baba adlarına ulaşmanın hazzını yaşıyoruz. (Sarıveliler ve Başyayla köyleri hariç zira onlar şimdi ayrı iki ilçedir)
Ermenek merkezdeki o tarihte adı geçen ve bütün Ermenek halkının ikamet ettiği dokuz mahalle şunlardır:
Akçamescit, Arapşah, Celal, Değirmenlik, Gülpazar, Keçipazar, Sandıklı, Saray, Zaviye Mahalleleri.
Ermenek’e bağlı 26 köy ise şunlardır:
Alakise (Güneyyurt Yenimahalle), Güneyyurt (Gargara), Kazancı, Sarıvadi, Akmanastır (Gökçekent), Çatalbadem (Yukarı İrnebol) , İkizçınar (Aşağı İrnebol), Yalındal(Arnava), Olukpınarı (Kopuk Oluğu), Görmeli, Çimene (Ağaççatı), Zeyve (Yayla Pazarı), Çavuş, Ahad, Çamlıca (Muhallar), Kayaönü (Ezvendi), Eskice, Balkusan, Yukarı Çağlar, Aşağı Çağlar, Katranlı, Tepebaşı (Bednam – Halimiye), Boyalık, Pamuklu (Cenne), Ardıçkaya (Nadire), Elmayurdu (İznebol), Yerbağ (Güzve) adlı köy ve beldeleri yer almaktadır. (Balkusan köyünü atalarımızın yattığı bir yer olarak türbe, Nure Sofi ve vakıfları hakkındaki bilgilere yer verdiğimizden bu sayı 27’dir.)
Balkusan, Yeşilköy, Pınarönü, Evsin ve Gökçeseki köyleri 1845 tarihinde ki kayıtlarda görülmemektedir. Bu köylerin bu tarihten sonra en yakın köylerden bölündüğü muhakkaktır. Listede mevcut olan Ahad köyü ise 1845 yılında olduğu halde şimdi boşalmış durumdadır.
Değerli hemşerilerim, yukarıdaki anlattığım konular tarafımdan “1845 Ermenek ve Köyleri Hane Mal Varlıkları” adıyla herkesin anlayacağı bir dille kitaplaştırılmıştır. Kitap 500 sayfa, çift sütun, büyük boy ve dokuz mahalle 27 köy olarak 36 bölümden oluşmaktadır.
Bu kitabı emekli maaşımın on katı bir masrafla bastırdım. Bu nedenle matbaa parasını çıkarabilmem için makul bir fiyatla satışa arz ediyoruz.
Şimdiye kadar gelen ve bundan sonra gelecek maddi yardım tekliflerine teşekkür ederek diyorum ki: memleketimizin kültürel zenginliğine katkı için bu kitabı satın almanız, tavsiye etmeniz yeterlidir.
Ümit ediyorum ki bu eser 24. Ermenek Sıla Festivaliyle beraber bütün okullarımızda, kitaplıklarımızda, yazıhanelerimizde, işadamlarımızın ofislerinde, esnafımızın dükkânında birer tane bulunacak ve müşteriler oturduklarında büyük sürprizlerle karşılaşacaklardır.
Kitabı almak isteyen değerli hemşerilerimden Ermene (Köyleri de dâhil), Karaman ve Konya’da ikamete edenlere bizzat elden teslim edeceğim. Türkiye’nin diğer yerlerinde ikamet edenlere ise PTT Kargo ile ulaştıracağım İnşallah.
Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum değerli, hemşerilerim!
İrtibat:  Mükremin Kızılca
Araştırmacı – Gazeteci -Yazar  / Asya İslam Ülkeleri Dilleri ve Arşiv Uzmanı
05357386854 / mukremin.k55@gmail.com ve guneyyurthaber@hotmail.com ve Mesenger
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com