M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ORTA TOROSLARIN ŞİFALI BİTKİLERİKitabın adı “ Orta Torosların Şifalı Bitkileri”, Prof. Dr. Fulya ÖZTAŞ  ve Prof.Dr. Haydar ÖZTAŞ yazmış. 16X23, cm ebadında,620 sayfa mukavva kapak, kuşe kâğıt ofset baskı bir eser, ÖNKA-Konya,2019 basımı bilimsel gözle yazılmış, doğaseverlerin ve memleket hasreti çekenlerin ruhuna hitap eden bir kitap.
Adından da anlaşılacağı üzere kitap, Orta Toroslara özgü şifalı bitkileri yazı ve görsellerle, Türkçe, İngilizce ve Latince adları ile okuyuculara tanıtır. Kitapta safran bitkisinden susama, keçiboynuzundan hünkârbeğendiye kadar araştırmacı yazarların gözüne takılan her şifalı bitki yer almış.
Kitabın hazırlanmasındaki temel amacı “Geleneksel Tıpta, Orta Toroslar’da yaşayan halk tarafından çok eskiden beri bilinen, bazı bitkilerin geleneksel ve modern tıpta kullanılmalarının incelenmesi” olarak belirlenmiştir.”
Yöreye özgü bitkilerin;  mevsimine ve seyrine göre belirli zaman aralıklarında özellikle baharda,  doğadaki dirilişinin ve albenisinin yüzeye çıktığı günlerde, dağlara tırmanarak aranıp tespit edilmesi ve  yüzlerce  fotoğrafla belgelenerek meraklılara sunulması takdire şayan bir çalışmadır.
Prof. Dr. Fulya ÖZTAŞ, Selçuk Üniversitesi,  Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde çalışıyor. Alanında uluslar arası çalışmalarda en çok referans alınan öğretim üyelerimizden biri,  Prof. Dr. Haydar ÖZTAŞ ise  Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Biyoloji Eğitimi Bölümü’nde çalışıyor. Her ikisi de kampüslerinin dışına çıkarak, bilgi ve yeteneklerini yakın çevresi ile ilişkilendirerek, yöremizin doğa zenginliklerini ortaya koyan yerli ve yabancı bilim insanına, doğasever halkımıza tanıtma özverisinde bulunan değerli araştırmacılardır.
Orta Toroslarda dağ bayır demeden, zamanlı  zamansız dolaşarak bu değerli eseri hazırlayıp, kendi imkânlarını zorlayarak bastırıp yayınlama külfetinde bulunan bilim insanlarımızı kutlar, çalışmalarının sağlık , tanıtım vs. yönünden insanlara yararlı  ve şifalı olmasını dilerim.
“Orta Torosların Şifalı Bitkileri”nden edinmek isteyenler için iletişim adresi:  Prof. Dr. Haydar ÖZTAŞ, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Biyoloji Eğitim Bölümü –Meram KONYA . Tel: 0332 323 82 20-23 GSM: 0533 76460 70
Hasan ŞİMŞEK,18.07.2019


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com