M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

GEÇMİŞ İNSANLARA SÖVMEKCuma Yazıları- 3
Hayırlı cumalar değerli okuyucularım!
Geçmiş, diğer söylenişiyle tarih insanların ortak malıdır.
Bizler de bir gün geçmiş olacağız, geçmeyen, baki olan sadece Allah Teâlâ’dır.
Geçmişi hiçbir şekilde düzeltme imkânı yoktur. Ondan ancak ibret alınarak tekerrürü önlenebilir. Bu nedenle ona ve onda yaşamış olanlara sövmek ancak zırvalamaktır.
Düşünün bir kere, bir Müslüman olarak hiç peygamberimizin eskilere laf ettiğini duydunuz mu?
Küfre, nifaka ve şirke daima laf etmiştir ama asla bu vasıflara sahip olup ta ölmüşlere laf atmamıştır. Ancak bu tür insanların neden imanı seçmediklerine üzülmüştür. Ana ve babasının mezarları başında dua etmesi, amcasına iman için ısrar etmesi hep bundandır.
Şimdiki halde bazı Müslümanlar işi gücü bırakmışlar tarihi ve tarihi yazanları yazdıranları kötülemekle meşguller. Bu alanda İslam büyüklerine laf atanlar da bulunmaktadır. Oysa onlar mum ışığında yazdıkları binlerce cilt eserlerle halen bize ışık tutmaktadırlar.
Bu tür Müslümanlar kesinlikle bilsinler ki doğru bir şey yapmamaktadırlar. Geçmişe de geçmişte kalanlara da şetmetmek İslam’da yasaktır. Bu yasak bizzat Allah cc tarafından konulan bir yasaktır:
Onların, Allah’ı bırakıp tapındıklarına sövmeyin, sonra onlar da haddi aşarak, bilgisizce Allah’a söverler. Böylece her ümmete yaptıklarını süslü gösterdik. Sonra dönüşleri ancak Rablerinedir. O, yapmakta olduklarını kendilerine bildirecektir” (En’am 108)
Bu ayette açıkça bizden cahil insanların putlarına veya putlaştırdıkları kahramanlarına kötü söz etmememiz istenmektedir. Gerekçesi için ayete bir daha göz atabilirsiniz.
Değerli okuyucularım!
Geçmişte yaşanan: kişiler, âlimler, halifeler, devletlerarasındaki siyasi, şahsi ve dünyevi kavgalara dalarak tartışmaya girmeyin, bu olaylara bakarak İslam ve Müslümanlar hakkında kanaat oluşturmayın.
Müslümana bakarak İslam’a küsmek olmaz, İslamiyet Allahtan peygamberimizin bildirdiği gibi akappak ve lekesiz tertemizdir. Müslümanların lekesini ona yapıştırmayalım.
Bizim gibi inanmasa da, yaşamasa da, aynı sevinç ve kederleri paylaşmasa da beraber ve aynı ülkede yaşadığımız insanların sevdiklerine asla sövememeli. Böyle bir tutum Allah cc tarafından çok haklı gerekçelerle kesinlikle yasaklanmaktadır:
Kıbleye dönen, Allah ve son peygamberine iman eden hiç kimseyi tekfir etmeyin, şirk ve müşriklikle itham etmeyin, önce kendi hata ve günahlarımızla alakadar olalım.
Hiçbir etnik kökeni, ırkı, aidiyeti, kabileyi, aşireti ve toplumu diğerine üstün göremeyiz, Allah katında tek üstünlüğün ona yakın olmakla elde edileceğinin bilincinde olmalıyız.
Allaha emanet olunuz!


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com