M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

NEVZAT KARPUZCU -2DOĞDUĞU YILLARDA ÜLKEMİZİN VE ERMENEK’İN GENEL DURUMU (2.BÖLÜM)
Nevzat Bey, hayata gözlerini açtığında (1932),Cumhurbaşkanımız Gazi M. Kemal Atatürk ve Başbakanımız İsmet İnönü’dür. Henüz daha Atatürk ve İnönü soyadını almamışlardır. Toplumsal, ekonomik ve kültürel devrimlerin hızla emin adımlarla yapıldığı yıllardır.
Ülkemiz, Nevzat Karpuzcu’nun da babasının fiilen katılmış olduğu uzun süreli ve çok büyük savaşlardan çıkalı on yıl olmuş, ülke yorgun ve bitkindir. Altı yaş üstü okuma yazma oranı % 9,5’larda, nüfusumuz ise 16 milyon 171.665 kişi civarındadır. Yöneticilerimiz yokluklarla, kıtlıklarla, hastalıklarla mücadele etme gayreti içindedir. Halkımız heyecanlı ve yoklukları ve engelleri kırma azim ve kararlığı içindedirler. Genç Cumhuriyetin liderleri, yeni Başkent yaptıkları Ankara’da devletimizi siyasi, ekonomik ve kültürel yönden güçlendirmek için büyük değişim ve dönüşüm seferberliği içindedirler. Kapitülasyonların verdiği tahribatı düzeltmek ve ekonomiyi ayağa kaldırmak için eğitime önem vermekte ve gelecekte ülke kalkınmasında rol alacak gençler yetiştirmek için Avrupa’ya sınırlı sayıda yetenekli öğrenciler göndermektedirler.
Ülkemizde artık savaş için değil kalkınma, toplumun refahı için seferberlik başlamış, ilk beş yıllık plan hazırlıklarının başladığı, Etibank, Sümerbank, SEKA ve Şeker fabrikalarının kurulduğu, demir ağlarla Anadolu’nun bir baştan diğer başa örülmeye çalışıldığı yıllardır. Teknik alet ve edevat yok denecek kadar az ve ilkeldir.Ne yapılıyorsa insan (kas) gücü ile yapılmakta ve ilerleme azmi ve umudu her alanda Cumhuriyeti yönetenlerde ve halkta yeşermektedir. Avrupa hızla takip edilmekte ve makineleşmeye ve teknolojiye gidilmektedir.
Bütün imkânsızlıkların, yoklukların yaşandığı ve koca bir imparatorluğun yıkıldığı ve yeni bir devletin kurulduğu ilk yıllardır. Nevzat Bey’in doğduğu kent olan Ermenek’in büyük kentlere arabaların geçeceği kadar yol bağlantısı yoktur. Zaten motorlu taşıtlar da o dönem büyük kentlerde bile yok denecek kadar azdır. Ermenek’in; Karaman, Konya, Mersin, Alanya’ya bağlantı yolları atların, katırların ve deve kervanlarının geçeceği genişliktedir. Diyebiliriz ki Taşeli Coğrafyasında arazi çok engebeli ve dağlık olduğundan hayvanların ayaklarını basacak düzgün bir zemin bile bulmak zordur.
Ermenek bir üretim merkezidir. Dışarıdan gaz, tuz, pamuk ve buğday alır. Dışarıya Göksu yolu ile Orman İdaresi’nin kontrolünde kereste satar. İşlenmiş deri, ayakkabı, yabani hayvan derileri, fasulye, kuru üzüm, ceviz içi, hekim eriği gibi ihtiyaç fazlası ürünlerini katır, at, deve sırtlarında büyük kentlere ulaştırmaya çalışır. Yalnız şimdi Ermenek Baraj Gölü’nün bulunduğu Göksu Vadisi’nde bulunan Ermenek Çayı üzerinden, doğal su yolu ile Ermenek çam ormanlarından kesilen tomrukların
Silifke’ye taşınarak oradan da deniz yolu ile dış ülkelere sevk edildiğini söylemeliyiz.
Nevzat Bey’in doğduğu yıllarda telefon, araba yoktur. Ermenek’te kapalı ekonominin egemen olduğu bir dönemdir diyebiliriz. Ermenek’in diğer büyük kentlere iletişim bağlantısı telgrafla yapılmaktadır.
Ulaşım aracı olarak da at, deve ve katır gibi binek hayvanlarından yararlanılmaktadır.
Ermenek konum itibari ile tren ve deniz yoluna oldukça uzaktadır. Trenle bağlantısı Karaman’dan,
Kaşınhanı’ndan; denizle olan bağlantısı ise Taşucu, Anamur, Gazipaşa ve Alanya’dan sağlanmaktadır.
Nevzat Bey doğduğunda Cumhuriyet dokuz yaşındadır. O Cumhuriyet’in dinamizmi ile büyümüş ve eğitilmiş bir başarılı, yenilikçi müteşebbistir. Almış olduğu eğitimle, yaptığı iş, yarattığı markalar
(Selçuk Ecza Deposu, Nevzat Ecza Deposu, DOĞADAN Sağlık Çayları, DROGSAN İlaç Üretim Şirketi) kendi içinde uyumluluk gösterir.


Hasan ŞİMŞEK 

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com