M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TAŞELİ'NDE İLK CAMİ, YUKARI ÇAĞLAR CAMİYukarı Çağlar Cami, Taşeli yöresinde ilk Türk ve İslam eserdir. Cami dik arazinin güney yamacına yapılmıştır. Malzeme olarak taş kullanılmıştır. Yakında bulunan Sbide ören yerinden getirilen kabartmalı taşlar veya mimari parçalar duvarlarda kullanılmıştır. Cami kare planlı olup, son cemaat yeri kemerlidir.
Kalın duvarların taşıdığı ağaç kirişler ve direkler üzeri daha önce toprak dam iken, 1970’li yıllarda köylü tarafından çinko çatı yapılmış, 2000 yılında caminin Vakıflar tarafından restore edilmesiyle çatı kurşun levha ile kaplanmıştır.
Caminin taşıyıcı direkleri, sermahfil ve minberdeki ahşaplar çeşitli oymalarla şekillendirilmiş, kalem işi kırmızı boyalarla çiçek ve yaprak motifleri ile bezenmiş durumda iken restore sonrası bazı motifler yeni dikilen taşıyıcı direklerde ve diğer ahşaplar üzerinde yok olmuşlardır.        
Caminin mihrap, minber, sermahfil ve dış cephe duvarında toplam dört adet kitabe mevcuttur. Bu kitabelerden sermahfilin yapılış kitabesinde ahşap üzerine boya ile yazılmış Hicri 1202 (Miladi 1788), minber kapısı üzerindeki kitabesinde Hicri 917 (Miladi 1511) yazmaktadır. Camiin kuzey duvarındaki kitabede ise 1704 yılında tamir edildiği anlaşılmaktadır.
Üç kitabenin okunmasına rağmen asıl mihrap üzerindeki kitabe Sbide Antik Kenti- Yukarı Çağlar kitabının yazarı Durmuş Ali Özbek tarafından yirmi yıla yakın bir süredir çeşitli uzmanlara okutma çalışması neticesiz kalmıştır. 2019 yılı başlarında özel üç kişilik bir uzman ekip tarafından caminin asıl kitabesi olan mihrap kitabesi okunmuştur.
Okunan kitabeden çıkan sonuç Ermenek yöresi tarihinde yepyeni tarihsel gerçekleri ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Tespit edilen tarih tarafımdan yazılan ve basımına hazırlanan İLK KALE kitabımda detaylı olarak açıklanacaktır.
Cami, asıl namaz kılınan mekân ve son cemaat yeri yazlık olarak adlandırılan bölümde üç kemer bulunmaktadır. Kemerlerin ölçü ve karakteri bakımından Ermenek Ulu Cami kemerleriyle benzerlik göstermesi caminin yapılış tarihi hakkında hep ihtiyatla yaklaşmama neden olmuş, ancak kitabenin okunuşu yepyeni gerçekleri ortaya çıkarmıştır. Bu konudaki asıl görüşler İLK KALE kitabında yer alacağı ifade edilmiştir.
Caminin mihrabı taş oyma ve özel yapılı çıkıntılardan oluşmakta olup, minberi tamamen ahşaptan yapılmış, üzerinde ahşap oymacılığı sanatının tipik örnekleri bulunmaktadır. Minberin yapıldığı dönemde (1511) Osmanlı Bayrağında yer alan altı köşeli yıldızı barındırmaktadır. Caminin yazlık bölümünde ikinci bir mihrap ise dini öğrenim gören öğrenciler için tamamen taş işçiliğine dayalı olarak özel yapılmıştır.
Caminin dış cephesinde cami duvarına yapışık olarak inşa edilmiş çeşme ve camii altından çıkan suyun özel kanalla dışa verilmesiyle köy çeşmesi olarak kullanılmaktadır.
Caminin ön avlusunda bulunan çınar ağacı ise gövdesi itibari ile tarihin derin izlerini taşımaktadır. Çınarın yaşı ise çok eski dönemlerde dikildiğini ispat eder niteliktedir. Bu konuda detaylı anlatımlar İLK KALE kitabında yer verdim. Cami avlusunun yenilenmesi sırasında zeminin mermerle kaplanması çınar ağacının sulanmasına etki yaptığı görülmektedir.
Cami 08.02.1991 yılında 955 sayılı tescil kararı ile mülkiyeti Vakıflara verilmiştir. Cami içinde duvarlardaki bozulmalar sonrası tehlike oluşturmuş, tamir için Yukarı Çağlarlılar her yolu denemiş ama izin alamamışlar. Bu dönemde caminin hemen 10 metre üst tarafına köylüler tarafından üç katlı Hafız Efendi Camini yaparak orada ibadetlerini yapmaya başlamışlardır. Tarihi cami Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2000 yılında restore edilmiş ancak ibadet yapılmamaktadır.
03.05.2019
Durmuş Ali ÖZBEK
Eğitimci Yazar

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com