M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

HOROZLAR VE SURETLER RESİM SERGİSİ


Üniversitemiz Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa DİĞLER'in "Horozlar ve Suretler" isimli resim sergisine ilişkin afiş ekte gönderilmiş olup 25 Kasım Pazartesi günü saat 14'te SKS Sergi Alanında açılışı gerçekleştirilecek olan sergiye tüm basın mensuplarımız davetlidir.

Sergide yer alan çalışmalar sanatçının son iki yıl içerisinde ürettiği  çalışmalar olup sergide yaklaşık 41 çalışma yer almaktadır. Sergi, 6 Aralık 2019’a kadar Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sanat Galerisinde Cumartesi ve Pazar günleri hariç diğer günler 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sanatçı DİĞLER, horoz simgesi üzerinde yaklaşık 6 yıldır çalışma yapmaktadır. Sanatçının gelekneksel sanatlara olan ilgisi sanatçıyı horoz ve tavuk imgesini kullanmaya itmiştir. Sanatçının resimlerinde horoz simgesini kullanmasının nedenlerinden birisi horoz simgesinin geleneksel kültürdeki sembolik anlamlarının yanı sıra bazen de plastik bir ifade aracı olarak bunu seçmesidir.

Türk sanatında horoz-tavuk simgesinin Proto-Türk veya Hun dönemi olarak adlandırılan dönemde Pazırık kurganlarından çıkarılan eserler arasında bulunduğu dikkat çekmektedir. Pazırık kurganlarında çıkan eserler arasında horoz-tavuk simgesi deriden kesilmiş veya lahitler üzerine oyulmuş şekilde ya da elbiselerde yer almaktadır. Bunlar büyük olasılıkla kötü ruhları kovan koruyucu simgelerdir. Horoz-tavuk simgesi ayrıca On İki Hayvanlı Türk Takviminde yılı simgeleyen hayvanlardan biridir. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemi minyatür, hat, fersk, maden, ahşap, taş ve halı sanatında özellikle Selçuklu sanatının en gözde eserlerinden olan Varka ve Gülşah minyatürleri ile Osmanlı sanatına ait Hümayunname ve Zübdetü’t Tevarih minyatürlerinde çok sayıda horoz ve tavuk figürüne rastlanmaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com