M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

MARKALAR YARATAN ECZACI (6. ve Son Bölüm)


1953 yılında 21 yaşında iken Ermenek’te tek ve ilk olan Ermenek Eczanesi’ni açan Nevzat Karpuzcu,1975 yılında dış ilişkileri güçlendirerek yenilikler aramaya başlamıştır. Bu amaçla Almanya’dan çay poşetleme makinası alırlar. İlk zamanlarda DEMLE markası adı altında bitkisel çaylar üretirler.  Kuşburnu çayı ile başladıkları sağlıklı çay üretimi tutunur ve güç kazanırlar. Bundan cesaret alarak DEMLE yerine DOĞADAN adı altında poşet çayları piyasaya sürerler.
1998 yılında DOĞADAN A.Ş.’yi kurarlar. Bu dönem doğadan elde edilen nebatlardan sağlanan içeceklerin moda olduğu yıllardır.   Özellikle dönemin Başbakanlarından Tansu Çiller’in kuşburnu içiyor olması ve basında geniş yer almasının, medyanın doğadan sağlanan şifalı otlar üzerinde yayınlara yer vermesinin, üretici firmanın kalite ve müşteri memnuniyetini dikkate alarak üretim yapmasının DOĞADAN markasının tanınıp tutulmasında, yaygınlaşmasında etkili olduğu söylenebilir. Diğer yandan ambalajının sıhhi olması,  ıhlamur, papatya, kuşburnu, adaçayı, vb. çok sayıda şifalı bitkilerin poşetlenerek DOĞADAN markası adı altında piyasaya sürülmesi ve yaygın bir dağıtım ağı içinde tüketicilere ulaşması bu markanın kısa zamanda tanınır olmasını sağlamıştır. 
Tanınan, bilinen ve tüketiciler tarafından aranan bir marka olan DOĞADAN da, o dönemde sıcak çay pazarına girmeyi planlayan Coca‐Cola’nın dikkatini çekiyor ve Coca‐Cola markayı 2007 yılında DROGSAN’dan iyi bir fiyata satın alıyor. 
Nevzat Ecza Deposu, şimdi ikinci ve üçüncü nesil KARPUZCU ailesi ve torunları tarafından yönetiliyor.  Yönetim Kurulu’nun başında Nevzat Bey’in büyük oğlu Emin Bey var. Topluluğun merkezi Ankara’dadır. Ankara’daki 4 şubesi dışında Samsun, Trabzon, Antalya, Mersin, Nevşehir, Tokat ve Isparta’da da şubeleri var. İhtiyaca göre yeni şubeler açma projeleri var. Bunların dışında 20 il merkezinde irtibat büroları hizmet veriyor. Gruplarındaki diğer şirketleri Prestij Ecza Deposu ve Drogsan ilaçları San. ve Tic. A.Ş. ve Emkar İlaçları San. ve Tic. A.Ş.dir.  Nevzat Karpuzcu Bey’in çocukları ve torunlarının çoğu eczacılık ve kimya mühendisliği eğitimi almış kimseler. Şirketleri bir aile şirketi. Belirli bir ilke çerçevesi içinde büyümeye ve güçlenmeye devam ediyor.   Nevzat Bey’in Sorumluluk Projeleri Şüphesiz bunların başında Ermenek’teki Mustafa ve Ayşe Karpuzcu Kütüphanesi, babalarının ve annelerinin anılarını yaşatmak için kendi evlerinin bahçesinde ağabeyi rahmetli Nazım Bey’in öncülüğünde 4 kardeşin (Nazım, Nazmiye, Nezahat, Nevzat) onayı ile müştereken inşa ettirilmiş ve bilahare Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmiş ve 1981 yılında hizmete girmiş bir kütüphanedir. 
Ben bir yöre yazarı olarak bir dönemin kaymakamı ve sonra da valisi olan Prof. Dr. Bahettin Güney’in ilçe merkezi ve köyleri hakkında derleyip toparlattırdığı bilgiler hakkında yazdıkları kitaptan yararlanmak için bu kütüphaneye gittim ve çalıştım. Kentin merkezinde o zamanın şartlarına göre muhteşem bir yapı. Ermenek’te okuyan çocuklar bu kütüphaneden yararlanıyorlar. Kütüphanede çocukların internetten faydalandığı bir köşe de olduğunu gözlemlemiştim. Bildiğim kadarı ile Ermenek ilçemizde kişiler ya da aileler tarafından yaptırılan ilk kültür yuvalarından biridir. 
Türkiye genelinde olduğu gibi büyük göçler nedeniyle küçük kentlerdeki tarihi değeri olan yapılar ve evler, bakımsızlık nedeni ile harap olmuş yıkılıp gitmiştir. Karpuzcu Ailesi Ermenek’teki baba ocağı evlerini aslına uygun olarak yaptırmışlar ve kentin geçmişinden süreklilik arz eden bir iz bıraktıkları gibi kentin güzelleşmesine de katkıda bulunmuşlardır.  Sorumluluk projelerinden biri de ERÇEV’e ve Ankara’daki Ermenekliler Derneğine üniversitede okuyan öğrencileri için burs katkısı yapmalarıdır. Temennimiz işlerinin iyi gitmesi ve yöre çocuklarına burs katkısı olarak daha çok sayıda katkı yapmaları dileğimizdir.

16.06.2019 Hasan ŞİMŞEK

Karpuzcu Ailesinin Ermenek’teki evlerinin Eski ve Yeni Hali 


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com