M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

PALAMUT PEKMEZİBir sosyal medya sitesi üzerinde üyesi olduğum bir grupta “meşe ağaçlarının yapraklarından hoş kokulu tatlı şerbetimsi bir sıvı var. Babamlar eskiden bu sıvıyı yerlermiş. Bu tatlı sıvının hakkında bilgisi olanlardan bilgi rica ediyorum.” şeklinde bir soruyla karşılaştım.
Konu hakkında bir hayli yorumlar yapılmış. Bu yorumlardan ilgimi çeken bir tanesinde “Bitkiler fotosentez sonucu oksijen ve glikoz üretir. Karbondioksit alıp oksijen verdiklerini biliyoruz. Glikozu ise taşıma kanallarıyla köke, gövdeye diğer bölgelere gönderir. Sıcaklık soğukluk ve nem farkından yapraklar terleme yapar. Bu terleme sırasında fotosentez de açığa çıkan glikoz yaprak yüzeyine çıkar. Yani doğanın muhteşem bir şakası insanlar tuz terlerken, bitkiler şeker terler.” denilmiş.
Ben de konu hakkında bizzat yaşantımdan örnek vererek bir yorum ekledim. Bu yorumum umarım sizin de ilginizi çeker.
1983 yılında o zaman Midyat'a bağlı, şimdi ise Dartgeçit ilçesine bağlı Tanyeri Köyüne öğretmen olarak atandım. Aralık ayında göreve başladığımdan köy meydanı ve bazı sokaklarda gördüğüm 5-6 metre yüksekliğindeki harman şeklinde yığılmış yaprakları kurumuş palamut ağacı dallarını gördüm. Ne için yığdıklarını sorduğumda küçükbaş hayvanlara kış aylarında yedirdiklerini anlattılar.
Misafir olduğum bir evde yemekte bal kıvamında bir de tatlı vardı.
"Muallim buyur bundan da ye. Bakalım ne tatlısı olduğunu bilebilecek misiniz?" dediler. Bende onlar gibi ekmeği içine daldırarak ağzıma aldığım lokmayı bir gurme gibi çiğnedim ve bir süre ağzımda beklettim. Çok harika bir tatlıydı.
"Bilebildiniz mi?" dediler. Ben ise harika bir bal dedim. Gülümsediler. "Muallim bu bal değil, palamut pekmezi" dediler. Şaşırdım.
Nasıl yaptıklarını sordum. Yaprakları şirinlenmiş palamut dallarını temiz say (düz kayalık) üzerine yığdıklarında üzerine yağan yağmur sonrasında yığılan dallardaki yapraklarda bulunan o tatlı sıvı en alta akarak oradan da yine bir çukura biriken sıvının alınarak kaynatılması ile bu palamut pekmezini yaptıklarını anlattılar.
Gerçekten harika bir tatlıydı. Çok beğenmiştim. Yapraklar üzerine düşen şirin damlacıkları zaten arılar aracılığı ile peteklere taşınıp bala dönüştürülmekte.
Diğer yandan şirin sözcüğünün asıl anlamı tatlı demektir. Ağaç yapraklarına düşen şirine dokunup tadına baktıysanız tatlıdır. TDK sözlülüğüne bakınca; “cana yakın, sevimli, tatlı, hoş” anlamlarını görürsünüz
Görev yaptığım o köyde öğrendiğim bir atasözünü Türkçe olarak yazıyorum:
ŞAM ŞİRİNSE, VATAN DAHA TATLIDIR.
22.11.2019
Durmuş Ali Özbek
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com