M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

YUNUS’TAN GÜNÜMÜZE KARAMAN ŞAİRLERİ SEÇKİSİKaramanlı şair ve yazarların bir araya gelerek oluşturduğu ‘Yunus’tan Günümüze Karaman Şairleri Seçkisi’ adlı şiir kitabı Karaman Öğretmenevinde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.
Karaman Öğretmenevinde düzenlenen tanıtım toplantısına Karamanlı şairler, yazarlar ve gazetecilerin yanında bazı daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, iş insanları ve vatandaşlardan da katılanlar oldu.
Ermenek’ten Mustafa Ertaş Beyle şahsımın da bulunduğu kitap 240 sayfa olup her yazar üçer dörder şiirle yer almıştır. Kitabın basımını her hangi bir dış yardım olmadan yazarlar yüz ellişer lira vererek sağlamışlardır. Yazarlara yirmişer kitap verilmiştir.
Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Karaman Temsilcisi Hikmet Elitaş, Yusuf Yıldırım, Hasan Özünal, Mestan Karabacak ve Osman Nuri Koçak’tan oluşan bir komisyon tarafından ortaya atılan fikir bir meyve olarak 292 şiirin yer aldığı bir eser ortaya çıkmıştır.
Bunu Karaman içim önemli bir başlangıç olarak kabul etmek gerekirse büyük bir atılım olmasının yanında hataları ve eksikleri de olması normal sayılabilir.
Mesela kitabın tanıtımı haberinden sonra şahsımı arayan birçok şiir yazarı haberlerinin olmadığını söylediler. Bu gibi eksiklerin telafisinin ardından tam bir duyuru ile daha büyük Karaman Antolojilerinin çıkması sağlanabilir.
Kitabın adında yerleşik ‘antoloji’ kelimesi yerine uyduruk gibi görünen‘seçki’ kelimesinin kullanılması bana biraz aykırı geldi. Ama ‘seçki’ kelimesinin küçük harfle yazılması okuyucu algısı açısından bir sorun olmayacağı kanaatindeyim.
Öğretmenevindeki tanıtım toplantısının sunumunu Sayın Hasan Özünal yaptılar. Zat-ı alilerini ve bu eserin yayımına diğer önayak olan yazar arkadaşları tanımaktan son derece mutlu oldum.
Önce kitaba teşebbüs babında katkı sunan yazarların ve bazı resmi şahsiyetlerin konuşmaları oldu. İşadamlarından Ömer Nazım Boynukalın hararetli konuşmasıyla “Karaman Sahipsiz” tezine ısrarla vurgu yaptı.
Hasan Bey, bendenize de beklemediğim halde bir konuşma hakkı verdiler, doğrusu hiç hazırlığım yoktu. Buna rağmen mahcup olmayacağım kısa bir konuşma yaptım. Konuşmamda: Taşeli’ye, Karaman Beylerinin metfun bulunduğu Balkusan’a ve arşiv çalışmalarıma atıfta bulundum.
Daha sonra şiir okumak isteyenlere söz verilince ben de söz alarak bir önceki gün yazdığım aşağıda gördüğünüz son şiirimi okudum.
ZEYTİNSİ BAKIŞIN

Bu kadar güzellik fazladır bana
İstemiyom birazını al götür
Zeytinsi bakışın hazladır bana
Usandıran o nazını al götür.

Putuna çömeltip yandırma beni
Bindiğim gemiden indirme beni
Sahte kıyaslarla kandırma beni
Derhal, o sapkın tezini al götür.

Naylon ile doldu artık eğnimiz
Avrupa’dan ithal çıktı iğnemiz
Bize yeter, ipliğimiz, düğmemiz
Tezgâhını, direzini al götür

Kargalar göklerin Anka’sı oldu
Koyunlar kurtların kanka’sı oldu
Şimdi dölün bile bankası oldu
Kele’ni ve horozunu al götür.

Senin için yazdığımı yırtamam
Ne isem oyum ben, asla artamam
Bu gülümser bakışını tartamam
Hiç uğraşma terazini al götür.

Ne bir şey saklarım ne de gizlerim
Hoş ve nahoş tüm dünyayı izlerim
Tellere dayanmaz benim sözlerim
Bağlamanı ve sazını al götür.
 Karaman yazarları ve şairlerini bir araya getirmesi bile başlı başına bir başarı olan bu teşebbüsü sağlayanları, destek verenleri ve katkıda bulunanları tebrik ediyorum.
Bu tür toplantıların en az üç ayda bir gerçekleşmesi dileklerimle!YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com