M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

BOZKIR VE ALADAĞDAN ERMENEK’E YÜRÜYÜŞE GEÇENLER1920 Yılında Ermenek’te Vuku Bulan Olaylar- 3
3. bölüm
Bozkır kazasından kuva-yı milliye aleyhine kıyam eylediği ve Konya’nın da rey sahibi olduğu otuz kırk ve bir rivayete göre daha fazla asi ile Aladağ ahalisinden birçok kişi Ermenek’e ve köylerine gönderilirler.
Bu kişiler rast geldikleri yolculara, kendilerinin eşkıya olmadığını fakat Ermenek’ten Karamana asker sevk edilecek olursa göndermeyeceklerini söyledikleri duyulmuştur.
Bu halde iken Konya ile Karaman arasında telgraf hattının kesildiği, haberleşmenin mümkün olmadığı ve Bozkır halkının kuvvetiyle gelmekte olduğu duyulmakta ve Konya Karaman köyleri halklarının da bunlarla müttefik oldukları söylenmekte idi.
Ekim ayının ilk Çarşamba günü Başdere’deki eşkıyaların takip ve cezalandırılmaları için İçel valiliğine ricada bulunmak isteyen eşraf ve hükümet adamlarının istekleri yerine getirilerek Vali Bey telgraf makinesinin başına gelince arz edileceği bildirildi. 
İçel valisiyle haberleşme sırasında Karaman Belediye Başkanından bir telgraf geldi.
Bu telgrafta mealen: Konya ve bağlı kazaların tamamında Padişahın askerleri duruma hâkim oldukları, halkın kuva-yı milliye zulmünden kurtarıldığı, bu akşam da Karaman’a geleceklerini ve Karaman’ın da bütün bağlı yerleşim yerleriyle beraber meşru güç olan padişah ordusuna katılacaklarını, yazıyordu.
Telgrafın sonunda da; Ermenek’in de hiç vakit kaybetmeden Kuva-yı milliyeyi ilga ederek aynı yolu izlemesi gerektiği tavsiye ediliyordu.
Bu hususta, Kuvve-i teşriiye (meşru padişah ordusu) komutanı dava vekillerinden Yusuf Kenan’ın 10.000 kişilik silahlı bir güçle İçel vilayetinden Kuvve-i milliyeye katılanların üzerine yürüyeceğini bildiren telgrafta Karaman Kaymakam Vekili Mustafa Asım imzası vardı. Telgrafa hemen cevap bekleniyordu.
Mustafa Asım ve Yusuf Kenan’ın durumlarına vakıf olan kişiler telgrafa verilecek cevabın birkaç gün ertelenmesini tavsiye ettiler.
Bir gün sonra Cuma günü telgrafa cevap verileceği sırada İçel valiliğinden bir telgraf geldi. Telgrafta şöyle deniyordu:
Konya ve Karaman telgraf hattı açıldı, bu iki ildeki asiler temizlendi, tamamen kuva-yı milliye eline geçti. Karaman ve Konya’daki hapishaneler boşaltılarak Kuva-yı milliye tarafından silahlandırıldı.
Bu haber iyice teyit edilince Ermenek hapishanesi de boşaltılarak mahkûmlara mavzer dağıtıldı ve ikinci bir emre kadar evlerinde saklanmaları istendi.
(DEVAMI VAR)
Kaynak: Remzi ve Mehmet Tüzün’ün babaları Ermenekli Hüseyin Ağanın tuttuğu notlar.
Belgeler: Osmanlıca olarak Dr. Alaeddin Atalık’ın babası merhum Vacit Atalık
Sadeleştiren: ا ب ج ile ABC arasında köprü, 

Arşiv uzmanı – Gazeteci - Yazar: Mükremin KızılcaYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com