M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

DAVDAS (ÜZÜMLÜ) KÖYÜNDE ADAM KAÇIRMA OLAYLARI

Yüz Yıl Önce Ermenek’te Cereyan Eden Olaylar 1920
2. Bölüm
Başdere’nin Adiller köyünden Aslan İsmail oğlu Mehmet bir buçuk senedir eşkıyalık ediyordu.
Bu sırada1300’den (1885) yukarı doğumluların askere sevk edileceği haberleri vardı.
Bir takım asker firarilerinin çoğalması adı geçen Aslan İsmail oğlu Mehmet ile birleşerek 20-30 kadar eşkıya yetmesi Eylülün 18. teşrin-i evvel (Ekim) yedinci gününde Davdas köyünde Kadı Zade Hacı Mehmet Efendi ki Kadı Küçüğü diye ünlenen zatı sabah namazı vaktinde kaldırdıkları hadisesi duyulur. Daha sonra araya giren aracıların ricalarıyla bir takım maddi garantiler alarak salıverdikleri haberi rivayet edilir.
Halkın bu nevi hadiseleri haber vererek emniyetleri için hükümete müracaat ettikleri halde hükümetin kuvvetsizliği ve jandarmaların düzensizliği cihetiyle takip edilmedi.
Konya vilayetine bilgi verilmişse de o sırada Konya Karaman telgraf hattının kesildiği anlaşılmış ve her hangi bir emir alınmadığından kazamız (Ermenek) kaymakamı Nazım Bey iktidarsızlığı nedeniyle eşkıyayı takibe cesaret edememiştir.
Memleketin ileri gelenleri kaymakamlığa, eşkıyayı takibata yardım etmek üzere müracaat etmiş iseler de Konya’dan bir emir alamayınca şehrin ileri gelenleriyle bir toplantı yaparak Silifke mutasarrıflığından kuvvet istemeye karar verilir.
Ermenek’e firari askerlerin başı çektiği bir saldırı muhtemel olduğundan Konya’dan silahlı güç talep edilmesine rağmen başında bela bulunduğundan bu talep karşılanamıyor ve ancak Ermenek asilerin eline geçerse diğer bütün kazaların da tehlikeye gireceğine mebni Silifke’den yardım isteniyor. Yardım edileceğine dair telgraf geliyor.
Hükümet bu konudaki haberleşmelerle uğraşırken Teşrin-i evvelin (Ekim) dördünde Halimiye / Tepebaşı köyünden üç kişiyi daha dağa kaldırdıklarına dair nahiye müdürü bilgi ulaştırıyor. Bu hususta ilçeye şikâyetler ulaştıysa da hükümet takibata cesaret edemiyordu.
Rumi takvimin eylül ayı sonlarına doğru Uşak Kütahya ve Afyonkarahisar taraflarında kuva-yı milliye aleyhinde takibat ve işgal sözleri söylenmeye başlandı.

(devamı var…)
Remzi ve Mehmet Tüzün’ün babaları Ermenekli Hüseyin Ağanın tuttuğu notlar.

Belgeler: Osmanlıca olarak Dr. Alaeddin Atalık’ın babası merhum Vacit Atalık
Sadeleştiren: ا ب ج ile ABC arasında köprü, Arşiv uzmanı – Gazeteci - Yazar: Mükremin KızılcaYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com