M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEK TİCARET MAHKEMESİNDE İKİ GAYR-İ MÜSLİM1873 ERMENEK TİCARET MAHKEMESİ
1861’den sonra hızlı bir şekilde Ticaret Mahkemeleri taşrada yaygınlaşmaya başladı (Çadırcı, 1997: 280).[1]
Ermenek’te hukuki alanda ortaya çıkan bir diğer kurum Ticaret Mahkemesi’dir (AVS, 1290:102).
1873-1879’da Ermenek Ticaret Mahkemesi’nde başkan Osman Kâmil Efendi iken üyeler; Hacı Süleyman Ağa, Agop Ağa, İsmail Efendi, Osman Efendi, Mehmed Efendi, Serkis Efendi’dir. Meclisin kâtibi Hüseyin Efendi’dir (AVS, 1290: 103; AVS, 1296: 190).
Ticaret Mahkemesi üyeleri içinde Agop ve Serkis adlı iki gayr-i Müslim’in bulunması aynı zamanda gayr-i Müslimlerin Ermenek’in ticari hayatında etkinliklerinin de bir kanıtıdır.
1876’da başkan aynı kişi olup değişmezken üyeler arasında diğer Mehmed Efendi, Serkis Efendi yerine ise Nazar Ağa yeni üye olmuşlardır (AVS, 1293: 127).
1877’de gayr-i Müslim olarak sadece Artin Ağa bulunmaktadır (AVS, 1294: 124).
Ticaret Meclisi’ndeki gayr-i Müslim üyelerin sayısının azalması XIX. yüzyıl sonlarında gayr-i Müslimlerin Ermenek’in ticari hayatındaki etkinliğini kaybettiklerinin de bir göstergesidir.”[2]

1873 - 1879 yıllarında Ticaret Mahkemesinde üye olarak bulunan Agop Ağa Mal Müdürlüğünde memurdur. Kendisi Konyalı bir Hristiyandır. Diğeri, Serkis adlı gayr-i Müslim ise Adana tarafından gelmiş, kaymakamlıkta memur olarak çalıştığı bilinmektedir.
Macar seyyah Sigmund Fejes ve 1910 yılında Ermenek’e gelen Ermeni asıllı Fransız seyyah Leon, Ermenek’te gayr-i Müslim olmadığını, mevcutların ise Dersaadet (başkent) İstanbul’a ait memurlar olduklarını bahsederler.

Araştırma
Durmuş Ali Özbek
durmusaliozbek@hotmail.com
[1] Çadırcı, Musa (1997). Tanzimat Döneminde Anadolu Kentleri’nin Sosyal ve Ekonomik Yapısı. Ankara: TTK./ Barış Sarıköse, XIX. Yüzyıl Sonlarında ve XX. Yüzyıl Başlarında Ermenek’in İdarȋ Yapısı, s. 706
[2] A.g.e., s. 706
AVS; Adana Vilayet Salnamesi
K.V.S; Konya Vilayet SalnamesiYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. Hristiyanların; Ortodoks Türkler olduklarını tahmin ediyorum. Lozan Mübadelesinde değiş tokuş yapılması sonucunda Yunanistan'a gönderilen Türklerin içerisinde bu vatandaşlarımızdan var. Şerafettin Güç

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com