M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

HAZRETİ MEVLANA


Celaleddin-i Rumi ifadesindeki Rumi Anadolu’lu yani Anadolu’ya ait, oralı demektir.
Asya’dan gelen dedelerimiz ve Abbasiler tarafından Anadolu eskiden Diyar-ı Rum yani Rum ülkesi olarak anılırdı, sonradan Ecdadımız tarafından fethedilince Anadolu adını almış ve Rum diyarına yani Avrupa tarafına ise Rumili denmeye başlanmıştır.
Mevlana Kelimesi Üzerine
“Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” (Bakara / 286)
Yukarıdaki ayette geçtiği gibi Mevlana, kelimesi - bizim Mevla’mız- demektir, bu bakımdan bir beşere Mevlana demek nereden gelmiş bunu tartışmamız ve araştırmamız gerekir.
Hz. Mevlana 1207 yılında Afganistan Belh şehrinde doğmuştur. Babası Sultan-ül-Ülema diye bilinen Bahaeddin Veled, annesi Mümine Hatun 'dur. Bahaeddin Veled ailesi ile birlikte Belh'den ayrıldıktan sonra Bağdat 'a buradan da Hac için Mekke 'ye gitmiş ve daha sonra Anadolu Selçuklularının en ihtişamlı dönemlerinde Anadolu 'ya geçerek Karamana gelmiştir. 1225 yılında oğlu Hz. Mevlana'yı Gevher Hatun 'la evlendirdi. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad 'ın daveti üzerine 1228 yılında Hz. Mevlana Konya 'ya geldi.
Hz Mevlana öldüğü akşama gerdek gecesi anlamında “şeb-i arus” dediği için her yıl kutlamalar yapılmaktadır. 1948 yılında büyük Türk şairi ve mütefekkiri Mevlânâ’nın 675’inci ölüm yıldönümü vesilesiyle 17 Aralık Cuma günü saat 19: 30’da ilk defa Konya Halkevi’nde bir anma töreni yapıldı. O yıldan beri her 17 Aralıkta gelişerek bu anmalar devam etmektedir.
Mevlana gerçekten büyük bir düşünür, ben de düşünürüm ki acaba Mevlana hazretleri kalksa da Müslüman dükkânlarda heykelciklerinin ticaretinin yapılmasını görseydi ne derdi?
Asr-ı saadete baktığımızda heykeller her bakımdan put olarak algılanmakta, simdi o kadar sıradan olmuş ki Müslümanlar satışını yapıyor.
Turistik mağaza için laik bir ülkede bunlar gayet normal olabilir, ancak İslami referanslı yerlerde heykel ve insan biblo satışını anlayamam.
Mevlana’da türbeden ötelere geçilmiş sadece ticari amaçlarla onun heykelleri yapılarak müzeleri hem de onun adına yapılan müzeleri ve Müslümanların evlerinin müze olarak kullanılan müstesna köşelerini doldurmaya başlamıştır.
Buna merhum zat ne derdi ve nasıl bakardı kalkıp görseydi, bir de bunu düşündük mü?

Mükremin KIZILCA

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com