M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

İSLAMIN ŞARTI BEŞTİR


Değerli okuyucularım!
Son yıllarda bazı ilahiyatçı kimlikli kişiler ekranın cazibesine kapılarak; İslam’da olmayanların (!?) arasına İslam’ın beş şartını da katmaya başladılar.
Kendilerine akıl, izan ve feraset dileklerimle İslam’ın beş şartının iki ana kaynakta nasıl geçtiğini bu yazımda izah etmek zorunda kaldım.
İslam dini iki ana kaynağı Kur’an ve Sünnet ışığında herkesin rahatça bilgiye erişebildiği son ilahi mesajdır.
Kur’an inerken peygamberimiz asla hadis yazmaya müsaade etmemiştir. Hz Ömer de ünlü hadisçi Ebu Hüreyre’nin (ra) yazdıklarını yırtarak Kur’an’ın kitaplaşması beklenmiştir.
Kur’an ezberlerden ve yazıldığı muhtelif kâğıt ve derilerden toplanıp birleştirilerek bir kitap haline getirilince hadisler de yazılmaya başlanmıştır.
Bugün yüce kitabımızda altı bin küsur ayet vardır. Peygamberimizin de bütün tekrarlar ve zayıflar ayıklandıktan sonra altı bin küsur hadisi bizlere ulaşmış durumdadır.
İslam’ın beş şartı Kur’an’da ve sünnette yüzlerce defa tekrarlanan emirler sonucu ortaya çıkan bir gerçektir.
1- Kelime-i şehadet: Allah’ın birliğini ve Hz Muhammed’in de (sav) onun son peygamberi olduğunu kabul etmek. Aşağıdaki ayet başta olmak üzere yüzlerce ayette Allah’a ve onun peygamberlerine iman etmeden İslam’a giriş mümkün değildir.
“…Bana ve Peygamberime iman edin” … (Maide 111)
2- Namaz manasındaki Salat kelimesi yetmiş ayette geçer ve şu ayetle İslam’ın kesin şartı olduğu vurgulanır:
Ayet: “Namazı kıldınız mı, gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yan yatarak hep Allah’ı anın. Güvene kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın. Çünkü namaz, mü’minlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır.” (Nisa 103)
Hadis: “İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Kelime-i şehadet, beş vakit namaz, ramazanda oruç, zengin olanlara kırkta bir zekat ve Beytullahı hac” (Buhari Kitabü’l-iman 7)
3- Oruç: Kur’an’da 13 ayette geçmekte ve alttaki ayetle İslam’ın kesin şartı ve olmazsa olmazı olarak teyit edilmiştir:
“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara 183)
4- Zekât, belli ölçülerde malı olanların kırkta veya onda birini yoksullara karşılıksız vermeleri.
Kur’an’da 32 ayette zekât emri vardır ve bunlardan 28’i namazla beraber geçmektedir.
Ayet: “Fakat tövbe edip, namazı kılar ve zekâtı verirlerse, artık onlar sizin din kardeşlerinizdir. Bilen bir kavme âyetleri işte böyle ayrı ayrı açıklarız.” (Tevbe 11)
5- Hacc: Hacc ferizası da Kur’an’da 13 ayette geçer ve şu ayetle kesin zenginlere farz olduğu beyan edilir:
“… Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanınmazsa), şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir.” (Al-i İmran 97)
Değerli okuyucularım!
Burada sözü uzatıp yüzlerce ayet hadis serdedebiliriz, Allaha şükür, hamdolsun İhlas suresi gibi bütün ayet ve hadisler ezberimdedir.
Sizleri bizzat emek sarf ederek sağlam bir kaynaktan peygamberimizin 23 yıl bize İslam’ı yaşayarak örnek olduğu hayatını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.


Mükremin KIZILCA


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com