M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

NAİM FİLMİNİ İZLERKENNaim filmini izlerken bunu düşündüm:
Titanik’i batıran buzdağı Kuzey Atlantik’teki yolcuğuna çarpışmadan üç bin yıl önce başlamış. Titanik ise buzdağına çarptığı noktaya dört günde ulaşmıştı.
Grönland’ın batı kıyılarında M.Ö 1300 yıllarında yağan karla başlamış buzdağının hikayesi. Aynı yıllarda Mısır, Firavun Tutankamon’un yönetimi altındaymış. Birkaç ay içinde, ortaya bir ‘buzulkar’ çıkıyor, bu yapı, on yıllar sonra üzerine yağan karların yoğunlaşmasıyla dev bir buzdağına dönüşüyor..
Sonra da koparak sürükleniyor...
Düşünebiliyor musunuz; her yıl Grönland’dan kopan 15-30 bin buzdağından, sadece yüzde 1’i Atlantik’e ulaşabiliyor.
Facianın gecesinde su sıcaklığının -2 santigrat derece olduğu tahmin ediliyor. Bu sıcaklık, insanlar için ölümcül derecede soğuk ama buzdağlarının hayatta kalması için fazla yüksek.
***
23 Ocak 1967'de Bulgaristan Kırcaali / Ahatlı köyünde, Hatice Hanım ve Süleyman Bey'in oğlu olarak dünyaya geliyor Naim. 2 yaşındayken Ahatlı köyünden Mastanlı şehrine taşınıyorlar.
9 yaşında haltere başladığında; ufak tefek, sessiz sedasız bir çocuk.
Tıpkı Musa'nın Firavun'un sarayında büyümesi gibi. O da Bulgaristan'da bir hikmete mebni olarak büyüyor büyütülüyor.
Müslüman Türk'e uygulanan zulümlerin arttığı bir dönemde Türkiye'ye kaçtığında Bulgar zalim Todor Jivkov "Naim kaçırılacağına keşke 500 bin Türk kaçırılsaydı" diyor.
***
Sezai Karakoç’un “kaderin üstünde bir kader vardır” mısraını bir de böyle okuyalım. Daha siz ortada yokken, sizi hayata getirecek nesillerden de önce bir buzdağı kopuyor, bir çocuk doğuyor ve...M. Ali Köseoğlu

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com