M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SABAH NAMAZI CEMAATİSabah namazı cemaati şahsen sıkı sıkıya bağlı olduğum cemaattir.
Peygamber efendimizin 23 yıl boyunca hep bizzat kıldırdığı, vefatı öncesindeki sonuncusuna da iki arkadaşının koltuğunda iştirak ettiği sabah namazı cemaati.
Yüce peygamberimizin tek tek arkadaşlarından gelip gelmeyeni kontrol ettiği, sohbet arkadaşlarına en güzel nasihatleri irat buyurduğu sabah namazı cemaati.
Bu yıl vefat eden merhum Mehmet Şevket Eygi 1960’lı yıllarda sabah namazları ile alakalı bir etkinlik başlatmıştı. Bugün Gazetesi okuyucuları yurdun her köşesinde bu harekete iştirak etmişlerdi.
İstanbul Selatin Camileri gençlerle tıklım tıklım dolar ve huşu içinde bir namaz edasından sonra ümmetin birliği ve İslam dünyasının kıyamı için dualar edilirdi.
Bu nevi dâiler oldukça ufuklarımızın daha aydınlık, geleceğimizin daha nurani ve durumumuzun dünya karşısında daha kavi olmasının önündeki engeller bir bir kalkacaktır.
Bu tür etkinliklere Ulu Camiler başı çeker.
Son yıllarda Ankara, Bursa, İstanbul, Kayseri, Mardin, Ermenek, Karaman ve Kilis Ulucamilerinde sabah namazı kılmak nasip oldu. Tabi en ulu camimiz olan Mescid-i Nebide de günlerce sabah ve beş vakit namaza katıldık. Buralardaki ruhaniyet ve nuraniyet anlatmakla bitmez, herkesin mümkünse yaşaması tavsiye edilir.
Gittiğim ve sabah namazına katıldığım ulu camilerimizde ağlamadan çıkmanın imkânı yoktur.
Cami kadrosu en etkili dualarla cemaati coştururlar. En etkili salat ü selamlarla katılımı sağlarlar. Muhteşem kasidelerle arşın titremesine neden olurlar.
Bu tenha vakitte camilerimizin tıka basa dolması, cemaatin büyük kısmının gençlerden oluşması apayrı bir duygu seline yol açar.
“Günde 40 defa her müminin “Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz” nidalarına ve buna âmin, diyen milyonlarca lisana, o seher vaktinde tek mabudumuzun vaadi kabul ve icabetten başkası değildir.
Hele hele “Ma fi kalbi gayrullah – gönlümde senden gayrısına yer yoktur” ifadesine nasıl cevap verilebilir.
Bütün ulu camilerde kılınan sabah namazları namazla bitmez ve güneş doğana hatta işrak vaktine kadar devam eder. Buralarda kimseye gel denmez, gir, çık, çıkma denmez, bütün gidişatı müminlerin aşkı şekillendirir.
Geçen Cuma sabahı (12-12-2019) Konya Kapı camiine gittiğimde de yaşananlar anlattıklarımdan farklı değildi.
Birkaç gün önce doğum yerim olan Güneyyurtta büyük camide gençlerin sabah namazı etkinliğini okumuştum. Yine doğduğum mahalle olan Pınargözü camiinde de Ermenek Müftümüzün de katılımıyla sabah namazı kılınıp cemaatin camiyi doldurması ruhumda bambaşka ufuklara yelkenlerin açılmasına neden oldu. Dün okuduğum bir haberde de yine Ermenek Müftümüzün Değirmenlik Mahalle camiinde sabah namazında cemaatle buluşacağı yazıyordu.
İşte beklenen hizmet budur. Ümmeti şahlandıracak hareketler bunlardır.
Camilerimizin asıl fonksiyonlarına dönüşü, 7/24 açık kalarak camilerin beş vakit cemaatle dolması ve bu cemaatin tam bir İslam şuuruyla aydınlatılması ümmetin beklediği bir husustur.
Yürü ey ümmet-i Muhammed!
Etrafına bakmadan, çamura batıp kimseye çamur sıçratmadan yürü!’
Ağzındaki şu duanın bilinciyle, ümmetin birliği aşkına yürü!
“Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.” (Haşr 10)

Mükremin KIZILCA

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com