M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TAŞELİ’NİN İLK TÜRKLERİ [2. BÖLÜM]


Değerli okuyucularım bir önceki bölümde “Hisar Kalesi, Sbide ve İzvit’in feth edilişi”nden bahsederek konuyu yarıda bırakmıştım. Birinci bölümün yayınından sonra beklentiye giren tüm okuyucularımın sabrından dolayı kutlarım. Saygıyla.


[2.BÖLÜM]

Taşeli’ndeki İlk Türkler Haçlılarla Savaştı

1101 yılında İç Anadolu’ya kadar ilerleyen Haçlı ordusu Türk birlikleri üç gün boyunca Haçlılara hücum ettiler, ancak henüz yıpranmamış olan bu ordunun yürüyüşünü engelleyemediler. (I.) Kılıcarslan, Haçlıların zor şartlar altında bir süre daha ilerleyip kuvvetten düşmesi için onların önü sıra geri çekildi. Haçlılar, Konya’ya ulaşıp şehrin dışında bir gün konakladıktan sonra güneye gitmek üzere harekete geçtiler. Ancak üç gün boyunca yolda su bulamadıklarından güçlerini iyice kaybettikleri bir sırada etraflarının Türkler tarafından sarıldığını gördüler. Yapılan savaşta Haçlılar tam bir yenilgiye uğratıldı ve hepsi kılıçtan geçirildi. Sadece Kont Guillaume ve bazı şövalyeler Bizans’ın elinde bulunan Germanikopolis (Ermenek) Kalesi’ne sığınarak canlarını kurtarabildiler.” [1]

Kaynaklar güneye gitmek üzere harekete geçen haçlıların üç gün boyunca yolda su bulamadıklarından güçlerini iyice kaybettikleri bir sırada etraflarının Türkler tarafından sarıldığını atılan oklarla, kılıç ve mızrak darbeleriyle iki taraftan da pek çok kişi öldüğü, haçlılardan sadece dağlara, sık ormaniara kaçabilen 700 kişi canını kurtulduğu yer almıştır. Ancak bu Haçlı Seferinde her ne kadar Ereğli tarafında yapıldığını dile getirenler varsa da; Prof. Dr. Işın Demirkent, 11O1 Yılı Haçlı Seferleri eserinde yanlışlığını kaynağıyla açıklamıştır. “Runciman (II, s. 22) 'in dediği gibi Ereğli yakınında değil, Nevers ordusunun Konya'dan ayrılışından 3-4 gün sonra Konya'ya yakın bir mevkide cereyan etmiştir. “ demektedir.

“Albertus bir sonraki babında ise, son derecede yorgun, hazinesinden ve parasından hiç bir şey kurtaramadan bunları Türklerin eline bırakıp kaçmış olan Nevers kontunun Germanikopolis şehrine geldiğinde, orada surları korumak üzere yerleştirilmiş imparatorun askerleri olan Turkopol'leri bulduğunu, kendisini Aziz Andreas kalesine ve oradan da Antakya'ya götürmek üzere binbir rica ve yüksek ücret teklif ederek bunlardan on ikisi ile anlaştığını, fakat Turkopol'lerin konta verdikleri sözü tutmayıp, aksine yolda kontu ve arkadaşlarını soyup onları çıplak ve yaya bir halde çorak ve yolsuz arazide bıraktıktan sonra geri döndüklerini, ancak her şeyden çok Hristiyan ordusunun imha edilmiş olmasından dolayı son derecede üzgün ve yıkılmış olan kontun, başına gelen her türlü felakette sabır gösterdiğini, bundan sonra sefalet içinde ve zorlukla yoluna devam edip nihayet Antakya'ya ulaştığını söyler.”[2]

Ermenek Kalesinden sağlanan 12 ücretli askerin Hristiyan Varsak ve Peçenek Türklerinden olduğu kaynaklarda dile getirilmektedir.

1101 yıllarında Selçukluların hâkimiyeti dışında Ermenek çevresinde göçebe Türkler vardı. Buradaki göçebe Türkler Bizans’ın tayin ettiği Ermenek Vasal krallığı yönetimine otlakıye vergisi ödeyerek yaşıyorlardı. Haçlı Ordusu Konya Ovasından güneye yönelerek yaptığı yolculuk sırasında henüz Ermenek’e ulaşmadan Balcılar (Alata) civarlarından Altıntaş Yaylasına ulaşırlar. Burada bulunan göçebe Türklerle düz ve geniş bir alanda ilk karşılaşmada her iki taraftan ölenler olur. Müslüman göçebe Türklerin defnedildiği Altıntaş Yaylasında “Şehitlik” adlı bir mezarlık bulunmaktadır.

Buradan kurtulup kaçan Haçlı Ordusu, Yukarı Çağlar, İzvit Yaylasına ulaşır.
Önce “Sazkaba” adlı düzlük alanda yine Müslüman Türklerle karşılaşırlar. Burada da her iki taraftan ölenler olur ve şimdi aynı mevkide mezarlar bulunmaktadır.

Kayıp vere vere ilerleyen Haçlılar yine Yukarı Çağlar Köyünün “Sorkun Yaylası”na yönelilirler. “Sorkunbaşı” adlı geniş ve düzlük alanda Müslüman Türklerle yine çetin bir savaş savaş yapılır. Burada ölen Müslüman Türkler “Çığralı Pınarı”nın hemen yakınına defnedilir. Her üç mezarlıkta her hangi bir resmi inceleme ve araştırma yapılmamıştır. Bunun yanında toprağa defnediliş şekline göre hepsi kıbleye yönelik Müslüman mezarı olup define avcıları tarafından kazılar yapıldığı görülmektedir.

Her üç karşılaşma sonrasında canını kurtaran Haçlı sayısının bir kısım kaynaklarda 12, bir kısmında ise 700 kişinin Ermenek Kalesine kaçıp kurtulduğu yazılmıştır.

Kaçıp kurtulanlar Ermenek Kalesi yönetimine sığındıklarını kaynaklar teyit etmektedir. Ancak 700 kişinin kurtulduğunu yazan kaynakların verdiği bilgiler Suriye yönüne doğru kılavuz ve korumalık yapacak olan 12 kişilik asker grubunca soyulup onları çıplak, yaya bir halde çorak ve yolsuz arazide bıraktıktan sonra geriye döndüklerine göre kurtulanların sayısının 700 değil, 12 kişi olduğu gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır. Çünkü 12 kişilik koruma 700 kişilik bir orduyu soyması asla mümkün görünmemektedir. 21.12.2019

DEVAM EDECEK

Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com[1] https://islamansiklopedisi.org.tr/haclilar /1996 senesinde İstanbul'da basılan TDV İslâm Ansiklopedisi’nin 14. cildinde, 525-546 numaralı sayfalarda yer almıştır.
[2] Prof. Dr. Işın Demirkent, 11O1 Yılı Haçlı Seferleri s. 47YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. İlgi ile takip ediyorum. Elinize sağlık Sayın Durmuş Ali Özbek Bey. Şerafettin GÜÇ

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com