M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TAŞELİ’NİN İLK TÜRKLERİ [3. BÖLÜM]


Hisar Kalesi, Sbide ve İzvit’in Fethi

Ermenek yöresinde 1101 yılında Türklerin var olduğuna dair en somut izler Altıntaş, Sazkaba, Sorkunbaşı savaş alanlarında hazine avcıları tarafından bulunan ok uçları, mızrak ve kılıç parçaları ve üç mezarlık.

Bu mezarlıklardan alınacak bir kemik örneği üzerinde yapılacak DNA vb. araştırma çalışması bu mezarlarda yatanların kimler olduğu ve yaşadıkları dönemi açık olarak ortaya koyabilir.

1101 yılının Ağustos ayında yaşanan bu savaşlardan sonra burada yaşayan Türk oymaklar kayıplar vermiş, kayıplarının acısını yaşamışlar, kendi aralarında daha sıkı bir bağ kurarak Haçlı Ordusuna destek veren Vasal Krallara ödedikleri vergileri ödememe yoluna başvurmuşlar.

Türklerin,  Haçlılara karşı verdikleri savaş sırasında yörede yaşayan yerli Rum halk ile sosyal ilişkileri ve ekonomik olarak hayvan, deri, kösele, kürk, hayvani gıdalar gibi ürünlerin ticareti yapılırken yerel yönetimlerin  Haçlılara yardımcı olma durumları artık bu toprakların Türk yurdu olması isteğini körüklemişti.

Nihayet hareket günü gelince ilk olarak Hisar Kalesi, Sbide ve İzvit kentine doğru harekete geçmişlerdir. Sbide ve İzvit her ne kadar yakın olsalar da iki ayrı Bizans kenti durumunda olup, Hisar Kalesi, Sbide ve İzvit kan dökülmeden Sorkun Yaylasından akıp gelen savaşçı Türk Oymakların oluşturduğu topluluk karşısında yerli halkın korkuyla boşaltıp kaçmasıyla teslim alınmıştır.

Hisar Kalesi, Sbide ve İzvit’in fethi, Taşeli yöresinin ilk Türk yerleşim yerinin İzvit olduğu gerçeği ise yakında basılacak olan İLK KALE adlı kitabımda yer almaktadır.22.12.2019
Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. İlgi ile takip ediyorum. Elinize sağlık Sayın Durmuş Ali Özbek Bey. Şerafettin GÜÇ

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com