M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TAŞELİ’NİN İLK TÜRKLERİ [4. BÖLÜM]


 Sbide ve İzvit’i terk eden Rumların büyük çoğunluğu Aşağı Çağlar’ın Tepecik civarlarında yerleşik Rumların yanına, bir kısmı Domitiopolis’e (Katranlı), bir kısmının da Alakise, Alakilise civarında yerleşik Rumların yanına sığındıkları sanılmaktadır.

Sbide’de artık hayat durmuş, su yokluğu buraya yerleşmenin anlamsız olacağı gerçeğini ortaya çıkarmış bu yüzden yöreye yerleşecek ilk Türk Oymağı İzvit’e yerleşmiştir. İzvit’e yerleşen Türk Oymağının geçmişten günümüze sözlü kültürle ulaşan tek bilginin 12 hane olduğu şeklindedir. 12 hane İzvit’te daha önceden var olan yapılara yerleşmişlerdir. Hiçbir surette yakma yıkma söz konusu olmamıştır. O yapıların devamı çok sayıda evin altında hâlâ duvarlar mevcuttur. Bu yapılar ve yerleşimin genel hikâyesi basıma hazırladığım İLK KALE kitabımda yer alacaktır.

Taşeli’nde Türklerin ilk yerleşkesi İzvit’tir. Buna karşı çıkacak çok sayıda yöre insanımızın olacağını, hatta karalamaya çalışılacağını da daha İLK KALE kitabım çıkmadan mevcut olduğunu biliyorum. Lakin somut deliller bu gerçeği ortaya koymaktadır.

1101 yılından sonra 5-10 kaç yıl geçtiyse İzvit feth edilmiş ve yerleşilmiştir. Yüzyıla yakın bir dönem Taşeli’nde cami yapıldığı somut verilerde rastlanmasa da mescit olarak kullandıkları yapılar olmuştur. Ta ki ilk cami, İzvit (Yukarı Çağlar) Camisi yapıldıktan sonra sırası ile Gargara, Alakise, Lavsa camileri yapılmış.

İlk Türk Oymaklar Osmanlı Döneminde de Nevahi olarak adlandırılan Ermenek’in batısında kalan kısımda yerleşik hale gelmişler ve sıra ile geleceğe miras bıraktıkları en önemli belge olarak camilerini yapmışlardır. Bahsini ettiğimiz camiler Ermenek merkezdeki tüm camilerden önce yapıldığı kitabelerinden anlaşılmaktadır. Taşeli’nin ilk camisi olan İzvit (Yukarı Çağlar) caminin kitabesi 2019 yılı başlarında okunmuştur. Ve Taşeli’nin ilk camisi olma özelliğini üzerinde toplamıştır. Ermenek’te yaplan ilk ibadethane olan Akçamescit’ten nerdeyse 100 yıl daha önce yapıldığı gerçeği ortaya çıkmıştır.

İzvit (Yukarı Çağlar) Camisi yapıldığı tarihte henüz Karamanoğulları gelmemiş ve yerleştirilmemişti. Ancak Selçuklular Ermenek yöresine yavaş yavaş aşiretler yerleştirmeye başladığı bilgileri de net olmamakla birlikte varsayılmaktadır. O halde Taşeli’nde ilk Türkler (Ön Türkler) Karamanoğulları gelmeden de vardılar.

      Derviş Kerimioğlu 21 Aralık 2019 günü Taşeli’nin İlk Türkleri [1.Bölüm] yayınlanınca yazının sonuna şu yorumu eklemiştir:

      “26 Ağustos 1071 Malazgirt Türklerin Anadolu'ya giriş kapısı değildir. Türklerin Anadolu'yu kesin yurt edinmenin ve büyük bir cengin kutlaması olabilir.  Ama Ön Türkleri bir kenara bırakın, Türkler Anadolu'ya Malazgirt'ten 220 yıl önce girmişlerdi. Devlet olarak 1001 yılında doğrudan halifeye bağlı Kameriye kurulmuştu.

      Kendi tarihimizi, Anadolu serüvenimizi küçültme, bir iki devlete indirgeme üstüne üstümüze gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti MEB varken, Tarih Kurumu varken başka düşmana gerek yok. Türklerin Anadolu'daki savaşı Dazimon Meydan Muharebesidir(838). Bugün Emirdağ'a ismini veren Türk komutan Emir Afşin ile Bizans İmparatoru Mihail Thefeiolos arasında geçen muharebe sonucunda Halife ordusunu yöneten Türk Başkomutan Emir Afşin ve 9 emiri savaşı kazanmış, böylece Afşin Bey, Ammuriye (Afyon civari) ele geçirmiştir. Daha sonra Boğa Bin Sağır, Boğa Bin Kebir, İnak et Türki gibi Türk komutanların Desti Kipcak, Pomak, Varsak ailelerini zenci korumalar ile birlikte bugün Mut'tan Alanya'ya kadar olan bölgelere(Taşeli) yerleştirilmesi, çevre kalelerin fethi ile Akdeniz'de Türk Devleti kurulması ile sonlanmıştır.

      Haçlı Seferleri ile bu devlet yıkılmış Müslüman Türkler dağlarda yörük yaşamıştır. Bu dağ hayatı Sivasli Nure Sofi'nin(Karaman Bey'in babası) bölgeye gelmesi ile son bulmuştur. Türklerin Anadolu'da ilk savaşı Tokat Turhal'de 838 yılında Dazimon'da olmuş, ilk kale yerleşimi ise 853 yılında Ermenek merkezli Taseli'ye olmuştur.”22.12.2019

Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

3 yorum:

  1. Hocam maşallah her zamanki gibi yine hayli araştırma yapmışın. Yukarı Çağlar Camisinin bölgenin en eski camisi olduğunu ve bu hususu yeni kitabında yazacağını söylüyorsun. Zaman zaman bu konuyu gündeme getirmiş ve kitabın basımı için uğraştığını söylemiştin. Umuyorum en kısa sürede bu gerçekleşir. Birilerinin bu tezlere karşı olduğundan bahsediyorsun, belgeli olan konularda inanmamak doğru olmaz, önemli olan belgeli tarihe saygı duymak ve tarihimizi doğru öğrenip, doğru aktarmak. Bu konudaki araştırmalarını takip ediyorum. Kolaylıklar dileklerimle, bizleri ve ilgilileri aydınlattığın için teşekkür ediyorum.

    YanıtlaSil
  2. İlgi ile takip ediyorum. Elinize sağlık Sayın Durmuş Ali Özbek Bey. Şerafettin GÜÇ

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com