M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TAŞELİ’NİN İLK TÜRKLERİ [6. BÖLÜM]Karamaoğulları Beyliği'nin Kuruluşu Anadolu Selçuklularının dağılmasından sonra Selçukluların sahip oldukları topraklar üzerinde değil, Bizans krallığına bağlı, Kilikya Ermeni prensliğinin toprakları üzerinde kurulmuş tek beyliktir.
1228-1466 yılları arasında varlığını sürdürmüş, l466 yılında Osmanoğullarının yönetimine geçmiştir.
Karamanoğullarının yıkılması ile Karamanoğlularının yaşadıkları topraklar üzerinde alınarak Rumeli topraklarına göç ettirme politikası güdülmüştür.
1500 yıllarında da Karaman livasının bir kazası olan Ermenek, 1845 yılında Karaman eyaletine bağlı İçel sancağının merkezi oldu.
İkinci meşrutiyetten sonra 1908’de bağımsız İçel sancağının kazası 1917’de Konya’ya bağlanmış, 1989 yılında ise Karaman iline bağlanmıştır.
Ermenek, Antalya ili ile Mersin ilinin orta yerindedir. İki ilin en uzak olduğu bir yerdedir. Doğal güzellikleri açısından dünyada eşine ender rastlanan bir yapıya sahiptir.
Ermenek kömür yatakları 1970'li yıllardan itibaren yöre halkının ekonomik yapısına büyük katkılar sağlamış ancak günümüzde kömür işletmelerinin çoğunun kapanması yöre ekonomisini sıkıntıya sokmuştur.
Sanayinin Taşeli yöresine doğal şartlar bahanesi ile giremediği görülür. Üniversiteye bağlı fakülte açılması, yeni okulların açılması, küçük sanayi tesislerinin kurulması yönünde adımlar atılmaya başlanmış olması küçük de olsa ekonomiye artı değer katmaya başlamıştır.
Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com