M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

AYDINLAR OCAĞI SOHBET NOTLARIBaşta başkan Sayın Dr. Mustafa Güçlü Bey olmak üzere Aydınlar Ocağı mensuplarına ve tüm katılımcılara en samimi teşekkürlerimi sunarım.
Dev ekranda belge ve resim yansıtılması hususunda yanımdan ayrılmayan yeğenim Sayın Hilmi Kızılca’ya ve teknik destek veren Sayın Gazeteci arkadaşım Mustafa Balkan’a teşekkür ederim.
Burada Kon-Er ve Güneyyurtlular Derneğini temsilen gelen arkadaşlara da teşekkürlerimi arz ederim.
110 kişilik salonun doldurmayı hedeflemiştik, başaramadık. Her zamanki gibi yarının az üstünde bir doluluk vardı.
Ermenek’le alakalı bir saat on beş dakikalık konferansımda anlattıklarımın yüzde ellisi hiç duyulmamış bilgilerden oluşuyordu.
Mustafa Ertaş arkadaşımızın bir sözü vardır: attığımız taş aynı yere gitsin, hemşerim! Der devamlı. Yani Ermenekliler olarak her bakımdan birbirimizi arkalayalım, destek olalım, Ermenek için yapılanlara müzahir olalım demek istiyor. Biz Ermeneklilerde böyle bir havanın tam olarak yerleşmediğine şahit olduk.
14 Ocak akşamı saat yedi buçuktan sekiz kırk beşe kadar süren sohbetimizde performansımın çok iyi olduğunu söylediler. Ama ben aynı kanaatte değilim, eksiklerim vardı, ama bu uzun metrajlı ilk hitabım olması bakımından çok rahattım, buna şükrediyorum.
Kırk beş dakikayı geçen konuşmaların konusu ne olursa olsun dinleyiciyi sıkacağını bildiğimden araya şiirler serpiştirerek yarım saat daha uzattık.
Buna rağmen hazırladığım notlardan çok önemli bilgiler kursağımda kaldı. Burada bunlardan bazılarını aktarmak istiyorum.
Bundan 120 yıl önceki Ermenek’te bulunan yapılar: Ermemekte 110 adet çeşme, üç büyük ırmak, 64 pınar, iki han, iki hamam, 315 dükkân, 10 köprü, bir rüştiye mektebi, 62 ilkokul, 24 cami, 62 mescit, altı medrese, bir kütüphane ve bir depo vardır.
Elektriğin ilk geldiği 3. İlçe: 15.09.1934 yılında Belediye Başkanı Emin Hami Koçaş’ın önderliğinde, Ermenek’e HES kurularak, Türkiye’nin Tarsus ve Akşehir’den sonra elektriğe kavuş an üçüncü ilçesi olma unvanı alınmıştır. Bu tarihte 15 il elektrikli idi. Alman Siemens şirketiyle yapılan anlaşamaya sağlanan Santral malzemeleri Gülnar Gilindir limanına gemiyle getiriliyor.  Buradan da yaklaşık 120 km’lik yol dağ taş aşılarak bir ayı aşkın bir sürede öküzlerle, katırlarla Ermenek’e taşınıp, borular değirmenlik mahallesinde santral kurularak İlçe merkezi ışığa kavuşuyor.
Ermenek’ten sonra bu santralden yararlanarak elektriğe kavuşan ilk yerleşim yeri Günuyyurttur ki tam 35 yıl sonra 1970’de elektriğe kavuşmuştur.
Malumunuz, Karamanoğulları Osmanlılara biat etmeyince 1475 yılında son Ermenek Sultan alanı savaşıyla tarihe karıştı. Bunun ardınca Kıbrıs ve Balkanlara kalabalık sürgünler yaşandı. Atatürk’ün ana ve babası soyu da bu sürgünler sırasında bölgeden Selanik’e taşınanlardandır.
Aynı dönemde Selanik’e iskan edilen Gargaralılar da vardı. İşte onlardan canlı bir anlatım:
Bir Sürgün Hikâyesi / Selanik’te Gargara Köyü
“Dedelerimiz 1225 yıllarında Ermenek Gargara köyüne Horasan tarafından gelerek yerleşmişler ve burada 250 sene ikamet etmişlerdir.  1475 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından atalarımız Balkanlara Gargara’dan alınarak yerleştirilmişlerdir. Dedelerimiz Selanik yakınlarında bulunan ve 60 km. uzaktaki bir yerde iskân edilmişlerdir. Dedelerimiz bu köye Gargara adını vererek geldikleri yerin ismini burada yaşatmışlardır.
1924 Yılında yapılan mübadelede dedem ve Gargara köyü sakinleri Antalya merkeze yerleştirilmişlerdir. Onların yerine ve Gargara köyüne ise Nevşehir’den Semendere köyünde oturan Rumlar iskân edilmişlerdir, ancak bu Rumlar Gargara adını Smandıra olarak değiştirmişlerdir. 500 yıl önce atalarımın ayrıldığı Gargara köyünü www.guneyyurthaber.com sayesinde buldum ve 2012 dil bayramına giderek site editörü Mükremin Kızılca’yı ve eski dedelerimin köyünü görmeyi planlıyorum.” Emin Necdet Bağrıyanık/Antalya


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com