M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

BABAMIN DÜKKANI


ÇOCUKLUĞUM (2.BÖLÜM)

Ben 3-4 yaşlarında iken, annem bağa gittiğinde her zaman yanında götürmezdi. Babam beni dükkana götürürdü. Toplu iğneden biraz büyük, eğri kundura çivilerini doğrultmamı isterdi babam. Çekiçle parmaklarımı morarttığımı hatırlarım.

1950'lerde babamın dükkanı sinema ve binde bir tiyatro olarak da kullanılan Sipas Camisine çıkan dar bir sokaktaki kahvehanenin altındaki dükkanların karşısındaki dükkanlardan biriydi.


Bugün en altta Cuma günleri Pazar kurulan binanın yeri ( bir önceki belediye binası) 1950’lerde Pazar yeriydi. Yukarıdan pazara girerken bir çeşme ve onun da ilerisinde kocaman bir Kanada Kavak ağacı vardı. Babam bir Cuma günü elimden tutup pazara getirdi ve o kavak ağacı dibinde beklememi söyleyerek bir şeyler almaya başladı. Bekledim, bekledim; babam gelmeyince korktum ve ağlayarak babamı aramaya başladım. O esnada kalabalıkta beni elimden yakalayan Çarkçı Abdullah Arap Dede ( annemin teyzesinin kocası), şakalı şakalı konuşup beni severek sakinleştirdi ve babamla buluşturdu. 3-4 yaşlarında olmalıyım o zaman, ki halen hatırlıyorum.

O yıllarda Arap Zeynep Teyze ( zenciydi, Ermenek’te ne işi vardı, şimdi düşünüyorum da cevabını bulamıyorum) adında yaşlı bir teyzenin, rahmetli İlhan Ağabeyin( bizim kuşak sinemacı İlhan Abi diye tanır)  annesi Cemile Gür tarafından sevabına oturtulduğu, Değirmenlik Mahallesi, Oymak Sokaktaki bahçe içindeki tek göz evi babam Ziraat Bankasından da kredi çekerek satın alıyor.

Yaptığı ayakkabıları  sadece ilçe merkezinde dükkanda satmaz, büyük babamın eşeğini alıp Zeyve Pazarına, Gülnar Yolunda Bardat Pazarına,  Anamur’un Yayla pazarlarına giderek sattığını ve dönüşte bana keçiboynuzu getirdiğini hatırlıyorum.

Allah’a şükür işleri de iyi gidiyordu, çalışıyor hem evimizi geçindiriyor hem de ev borcunu ödüyordu.

Nuri GÜZVELİYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com