M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

CEVİZ YAĞI YEYİP BÜYÜMÜŞÜZÇOCUKLUĞUM (4.BÖLÜM)

O yıllarda Ermenek’te kara lastik ayakkabı fabrikası kuruluyor. Fakir halk bu ayakkabıları tercih edince kunduracılık resmen ölüyor ve babam dükkânın kirasını bile çıkaramayınca, mesleği bırakıyor.

Bizim sebze yapacak bağımız yoktu. Anneannemin Çatak denilen yerde( Karalar yanı) bir bağı vardı dedemden kalma. O bağa gider, çalışır çabalar yaz kış yiyeceğimizi üretir ve sağlardı. Ama gaz, tuz, bez gibi temel ihtiyaçlar için nakit para lazımdı.

Babam da Kasım - Nisan ayları arasındaki kış aylarında, Tarsus-Mersin gibi gurbetlere gider amelelik yapardı ve idare eder giderdik.

Yemeklik yağa da para vermezdik. Anneannem bağdan çırpılan cevizlerden bir kısmını satardı, diğerlerini kırar ayıklardık. Özellikle çetin cevizleri kırıp ayıklamak çok meşakkatliydi. Sonra ayıklanmış ceviz içlerini Değirmenlik Camisi yanındaki yağ değirmenine getirirdik. Değirmen taşında ezilen cevizlerin yağını minik küplere doldururduk. O minik küplerden birini de anneannem bize verirdi ve o yağla yemek yapardık. Çünkü sadeyağ alabilecek maddi imkanımız yoktu. Yağı alınan cevizin küspesini de alırdık.  Çiğ köfte gibi sıkar, kurutur saklardık. Yağı tamamen alınması imkansızdı tabi ve o ceviz küspeleriyle yine batırık yapılırdı, elimizin altında bulunan yufkaların ince ince kıyılmasından yapılan kadayıflara koyardık, pekmezin üstüne ufalar döker yerdik.

Yokluğun şartlarıyla ne kadar sağlıklı beslenmişiz. Bugün organik denilen pahalı gıdaları yermişiz o zamanlar. Bağa bahçeye sunni gübre diye bir şey girmezdi ki… Ceviz yağı yeyip büyümüşüz. Ne iyi etmişiz. Hali vakti yerinde olan sadeyağ, onu bulamayan ceviz yağı yerlerdi ya sonra…

İlkokuldayken okulda süt tozundan sabahları süt vermeye başladılar. Amerikan yardımı vita yağları dağıtıldı fakirlere ve sonra satılmaya başlandı dükkânlarda, nispeten ucuza. Yemekler onunla yapılmaya başlandı. Sana yağları çıktı falan filan…

Ve zararlı beslenme alışkanlıkları edinilmeye başlandı toplumumuzda, böyle böyle.


Nuri GÜZVELİYAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com