M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ELAZIĞ VE MALATYA'DA DEPREM


Dün akşam saatlerinde 20.55'te Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'ne göre merkezüssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası devletimiz olaya anında müdahale etti. Üç bakan olay yerine ulaşıp incelemelerde bulundular.Kurtarma ekipleri ve yardımlar hızlı bir şekilde ulaştırılmaya devam edildi.

Yaklaşık 22 saniye sürdüğü belirtilen deprem, yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Elazığ'daki deprem, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman gibi çevre illerde de hissedildi.

Son veriler;
Ölenlerin sayısı:22
Yaralıların sayısı:1031 şeklindedir.
Deprem yıkıntıları altından 40 kişi çıkarıldı.

Diğer yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca sosyal medya üzerinde asılsız siyasi yorum, resim ve yazılar için soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan olay yerine gitti.
Tüm yardımların AFAD Başkanlığı tarafından organize edileceği bildirildi.

Elazığ Sivrice’de, 24 Ocak 2020 günü 20.55’de meydana gelen 6,8’lik deprem sonrası büyüklüğü 4’ün üzerinde 14 deprem oluştu. 40 kişi enkazdan sağ kurtarıldı.
İL
HAYATINI KAYBEDEN
VATANDAŞ SAYISI
HASTANEYE BAŞVURAN VATANDAŞ SAYISI
Elazığ
18
655
Malatya
4
226
Diyarbakır
-
32
Adıyaman
-
25
Batman
-
6
Kahramanmaraş
-
37
Şanlıurfa
-
50
TOPLAM
22
1.103

Elazığ şehir merkezinde hâlihazırda 3 bina enkazında arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Elazığ havaalanı çalışır durumdadır. Haberleşme, elektrik ve doğalgaz altyapılarında herhangi bir sorun bulunmamakta olup bazı noktalarda tedbir amaçlı kesinti yapılmaktadır.
AFAD il ve birlik müdürlükleri başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 3.420 arama kurtarma personeli ve 482 araç bölgeye sevk edildi. Çalışmalara destek vermesi için 17 arama kurtarma köpeği de bölgeye gönderildi. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır.
AFAD Başkanlığı, bölgeye 144 TIR ile 6.065 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11.532 yatak ve 18.720 battaniye sevk etti. Türk Kızılay, bölgeye 206 personel, 52 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 14.875 battaniye, 5.079 yatak, 1.563 ısıtıcı, 2.500 çadır, 193.420 kg un ve 3.200 adet gıda kolisi gönderdi.
Deprem sonrasında tüm AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezleri (AADYM) aktif hale getirildi. Bölgeye, İstanbul, Ankara ve Konya illerinden toplam 10 uçuş ile arama kurtarma, sağlık ve insani yardım ekipleri başta olmak üzere ekipler sevk edildi.
Hasar tespit çalışmalarında; Malatya ilinde 100 personel, Elazığ ilinde 110 personel, çevre illerde 40 personel olmak üzere 250 personel görev yapmaktadır. Acil ihtiyaçlar nedeniyle Barınma, Beslenme, Enerji, Haberleşme, Hasar Tespit ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgede görev yapmaktadır. Bu kapsamda 158 personel ve 47 araç bölgede çalışmaktadır.
Türkiye Afet Müdahale Planı'na (TAMP) göre arama-kurtarma, sağlık ve destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi için 28 çalışma grubu, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 24 saat çalışma esasına göre faaliyettedir.
VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE!
Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir gaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır.
Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.
Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.      

Not: Bilgiler medyadan takip edilerek aynı habere eklenerek yayınlanmaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com