M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEK’E GELEN TAKVİYE KUVVETLERKurtuluş Savaşında Ermenek’te Yaşananlar
7. bölüm
17 Ekim Pazar gecesi Gargara köyünden bir haber almak üzere iki kişinin gönderilmesi uygun görülerek gece saat beşte yola çıkarıldılar.
Ermenek kaymakamı Nazım Beyin iktidarsızlığı nahiyedeki eşkıyanın takip edilmediği ve jandarmaların köylerde yapmış oldukları fenalıkların önünü alamadığı belli olmuştu.
11 Teşrin-i evvelde (Ekim 1920) Keben başına gelen asilerin beş on silah atmasıyla jandarmaların hükümeti terk ederek kaçmaları sonucu hapishanenin boşalması bir oldu.
Kaymakamın kendisinin de hükümeti bırakıp başka bir yerde gizlenmesi Konya vilayetine bildirilmiş olmalıdır ki olaylardan bir iki gün sonra görevden alınıp Hacı İbrahim Zade Kamil Efendiye vekalet verildi.
Ardından da kaymakamlık makamı mal müdürüne devredildi. Bu arada kaymakamın vilayete gelmesi emri ulaşınca kaymakam iki gün sonra Anamur’a sıvışınca Anamur’dan Konya’ya gönderilmesi emri verilmiştir ki Konya’ya götürüldüğü haberi alındı.
3. sayfa
Gargaraya giden iki kişiye birer kağıt para ücret verilerek gönderilmişti. Giden adamlar Gargaraya varırlar, gece yarısı bir tarafta ateş yakmışlar ondan fazla kişinin toplanmış olduklarını görürler, gelecek asilere yemek vermek üzere davar, yağ, bulgur ve saire yiyecekler toplanması için dağıtım ve tahsil etmekle uğraşıyorlarmış.
Gönderilen adamlarımız yanlarına vardıklarında; siz Ermenek’ten casus olarak bizi takip etmek için geldiniz, sizi bırakmayız, diye işkence etmek isterler.
Onlar da ileri giden Efendiler (Nasihat Heyeti) komşularımız olup aileleri endişeye düştüklerinden bir haber almak üzere kendilerini gönderdiklerini ifade ederler.
Bunun üzerine bir kısmı bırakmamak istese de diğer bir kısmının ricasıyla geri dönmelerine müsaade ederler. Ellerindeki kağıt paralarını alırlar. Ve şu bilgileri verirler:
İleri giden Efendiler buraya geldiler, muhtarımız Rıza Efendiyi de alıp gittiler. Yeniceköy Paşa Beyzadelerin yanlarına varıp gece orada kalırlar. Dindebol köyüne gelen Hadimliler haber almışlar adam göndererek Dindebola götürdükleri oradan da Hadim tarafına gönderdikleri söylentisi ortada dolaşıyor.
Aynı gece Ermenek’e dönen iki kişi bu bilgileri getirdiler.
17 Ekim Pazar günü Silifke’den yola çıkmış bulunan Mutasarrıf Beyin teşrifleri bekleniyor. Tekke tarafına karşılamak üzere heyet gitti. Pazartesi gecesi saat birde Mutasarrıf Bey beraberinde kuvveti ile geldi ve hazırlanan evlere ve misafirhanelere yerleştirildiler.
Daha önceden Mutasarrıf Bey için aşçı ve yemekler hazırlanmış ve asker için de deppoya aşçı konulup yemekleri hazırlanmış olmakla lazım gelen hizmetleri yerine getirildikten sonra asilerin nahiyede oldukları haberi verilir.
Asilerin Ermenek’e gelip gelmeyecekleri tam bilinmediğinden yine de tüm tedbirlerin alınacağını söylemişlerdir.
Mutasarrıf beyle beraber Ermenek’e teşrif edenler şunlardır.
Silifke şube memuru Emin Bey, Emin beyle beraber dört teğmen, Silifke müftüsü Efendi, Milletvekili Rıza Efendi Zade Sami, Kaymakam Zade Nuri, Umumi Meclis üyelerinden Ermenekli Fevzi Hacı Hulusi Efendi Zade Sami beyler, Gülnar Kaymakamı Beyle müftü Efendi, Mut kadısı ve müftüsü ve İçel milletvekili Ali Efendiler kazalarından birer miktar asker ve gönüllü kuvvet alarak geldiler.
Ayrıca bir gün sonra da Mahmut BeyZade Mirza Bey beraberinde 20 erle geldiler. İki gün sonra Anamur Kaymakamı ile müftü Efendi sekiz on kadar askerle geldiler.
Silifke Mutasarrıfı ve civar kazaların kaymakamlarının, müftülerinin ve bazı eşrafın beraberinde Ermenek’e gelmelerinden dışarıda Ermenek’in Kuva-yı Milliye aleyhinde olduğu yanlış algısından kaynaklandığı anlaşılmaktadır.
(DEVAMI VAR)
Kaynak: Remzi ve Mehmet Tüzün’ün babaları Ermenekli Hüseyin Ağanın (Tüzün) tuttuğu notlar.
Belgeler: Osmanlıca olarak Dr. Alaeddin Atalık’ın babası merhum Vacit Atalık

Sadeleştiren: ا ب ج ile ABC arasında köprü, Arşiv uzmanı – Gazeteci - Yazar: Mükremin Kızılca

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com