M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEK'TE SAYA VAKTİHer yörenin kendine özgü örf-adet ve gelenekleri vardır. Bilinçleri ışıklandıran, içimizi ısıtan bu özel günler Ermeneklilere öyle bir mesaj iletir ki, buna kayıtsız kalmak mümkün olmaz. Çünkü bu günler her haliyle tarih ve nostalji kokar. Bu günlerin en güzellerinden biri de SAYA dır. O güne canı gönülden hoş geldin diyoruz. Hoş geldin SAYA.
Saya, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Koç ve tekeler ağustos ayından ekim ortasına kadar sürüden ayrılır. Bu dönemde sürüden ayrı bir yerde besiye alınırlar.
Koç Katımı; sürüden ayrılan koç ve tekelerin ekim ile kasım ayları içerisinde çiftleştirildiği günlerdir. Bu tarih yöreden yöreye değişmektedir. Buradaki amaç, hayvanların yavrulama dönemini havaların ısınmaya başladığı aylara denk getirmektir. Davul ve zurna eşliğinde ve süslenmiş, kınalanmış koçlar ve tekeler dualarla sürüye salınır.
Saya; Koç katımından yüz gün sonrasıdır. Ermenek yöresinde bu gün 18-25 ocak tarihleri arasıdır. Bu günde, kuzunun anasının karnında tüylendiği ve canlandığına inanılır. Bu nedenle “koyun yüzü” ya da “davar yüzü” de denir. Bu haftada çocuklar ve gençler ayrı ayrı saya grupları oluşturur. Saya grubu Davulcu, Heybeci, Muhafız, Gelin, Kamçıcı, Arap ve Gözcüden oluşur. Saya sayağan sayma kökünden türemiş bir kelimedir.
Saya akşamı sayacılar ve çobanlar katılımcılarla birlikte tanınmayacak şekilde kıyafetlere bürünerek sokakları, evleri dolaşmaya başlarlar. Seyirlik oyun oynayarak, mani söyleyerek evleri gezerler, Bu güne özgü türküler ve oyunlarla bahşiş toplarlar. Kimi yerlerde sayacılar köse oyunu, köse gezdirme, saya gezme, saysay gezme, koyun yüzü, davar yüzü gibi adlarla anılan dramatik nitelikli oyunlar oynarlar. Daha sonra evlerden toplanan yiyecekler, sayacılar tarafından hep beraber bir yerde toplanır. Yiyecekler kadayıf, çörek, kömbe, gözleme haline gelirken saya eğlencesi sabaha kadar devam eder.
Atalarımızdan bize kadar ulaşan saya töreni Şamanizm’e göre koruyucu ruha sahip SAYA HAN adına düzenlenir. Hayvancılıkla uğraşan kırsal alan insanları bu günde bereketin arttığına inanırlar. Sayadan sonra komşular arasında hamur mayası, tuz, ateş, yün tarağı alışverişi yapılmaz. Bunlar komşulara verilirse kuzulara bir zarar geleceğine inanılır.
Saya; Ermenek, Burdur, Denizli, İzmir, Karaman, Kayseri, Mardin, Mersin, Muş, Sivas, Tokat, Yozgat yörelerinde ağırlıkla kutlanır. Soğuk kış gecelerinde içimizi ısıtan bu güne merhaba diyoruz.  Esen kalınız. 17.01.2020
                                                                               Hidayet AYTEKİN
alpdedeoglu60@hotmail.com


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com