M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

GAŞŞIK KADAR GÜÇCÜKTÜN DOĞDUĞUNDA
ÇOCUKLUĞUM (1. BÖLÜM)

Orta Toroslarda, o yıllarda Konya’ya, daha sonra il olan Karaman’a bağlı,  Ermenek ilçe merkezinde, sabah ezanından yarım saat kadar önce, kaledibinde, Ulu Cami arkasındaki dik dev kayalıkların önündeki anneannemin evinde, komşumuz yaşlı Topak Hatice Teyze ebeliğiyle dünyaya gelmişim.

Annem ‘’ Oğlum seni baharın soğan ekiminde doğurdum ‘’ dese de o yıllarda Konya Şeker Fabrikası inşaatında işçi olarak çalışan babam, bir kenara not etmiş . 11.Nisan.1953 tarihinde doğmuşum.

Annem, ‘’Gaşşık kadar güççüktün doğduğunda, bu çocuk yaşamaz dediler’’diye anlatır.

Bizim insanlarımız devlet dairelerine gidip gelmekten çekinirdi. Cahillikten dertlerini anlatamadıklarından ve de memurların güler yüzle karşılamadıklarından, hatta horlanıp azarlandıklarından ''Dur bakalım, yaşarsa nüfusa öyle yazdıralım, boşuna devlet kapısını çalıp bir musibete uğramayalım.’’ demişler  herhalde. Bir de askerlikte ezilmesin , biraz büyüyüp güçlensin diye nüfusa geç yazdırma adeti vardı.  Her iki sebepten de nüfus cüzdanımda 1 Ocak 1955 yazılıdır doğumum.

Büyükbabam İstiklal Savaşı gazisi marangoz Mehmet Güzveli. Orta Mahallede otururlardı.

Anne dedem Mahmut, genç yaşta bağda, amca oğullarının kavgasını ayırmaya çalışırken, silahla vurulup, arkasında üç küçük çocuk bırakıp vefat etmiş. Annem,teyzem ve dayımı anneannem büyütmüş binbir çile ile o yokluk yıllarında.

Babam ustası Osman Efendi’nin ( Bizim akranların Askerlik Şubesinden tanıdıkları Kemal Abi’nin babası) yanında kunduracı çırağı iken, sobacı Ahmet Efendi adında memleketin sevilen, ileri gelenlerinden birisinin defnini takip eden sabah namazlarından sonra mezarlığa topluca ,cami cemaatıyla sohbet ede ede duaya   gidiyorlarmış. Yanında  memleketimizin ileri gelen muhterem hocalarından Ekşizade Nuri Efendi Hoca varmış. Nuri Hoca Tekke köprüsü üstünde düşmüş ve alnı taşa gelmiş. O yıllarda, yollar taşlarla döşeliydi. Babam kaldırıp kucağına alınca hocayı, alnından bir kan  sızdığını görmüş ve kısa bir süre sonunda rahmetli Ekşizade Hoca Efendi, babamın kucağında ruhunu teslim etmiş. Babam bu durumdan etkilenip ‘’ Allah’ım bana bir erkek evlat ver ,adını Nuri koyacağım’’ diye Allah’a söz vermiş.

Evet adım da bu hikayeden geliyor. Gerçekten ben tek evladım. Rahmetli kucağındayken, ‘’ Allah’ım evlatlar ver. Erkek birine Nuri adı koyacağım’’ diyememiş, düşünememiş.

Babamın esas mesleği kunduracılıktı. Konya Şeker Fabrikası inşaatı işçiliğinden biriktirdiği para ile Ermenek’te kunduracı dükkanı açmış.

Ben Ulucaminin güneyindeki  eski hamam kalıntısını üstten gören yoldaki 3-4 bitişik , iki katlı evlerden biri olan Hacı Dedelerin evinde büyüdüm. Kiracıymışız. Hamamın batı yanında da halen bugün bahçeli bir ev olarak ayakta duran SAKARYA İlkokulu vardı.

Ev sahibi çıkmamızı isteyince,  o evden  Sipas Mahallesinde tek odalı bir eve taşındık. Taşınırken çok üzülmüşüm. Bir eşeğe yüklenmiş eşyalarımız taşınırken ben de tahtadan yapılmış, önden bir tekerleği olan, 2 uzun tahta parçası ve bunları birleştiren 2-3 tahta(merdiven ayağı gibi), arabamı sürüp annemle babama yetişmeye çalışırken babama " Madem evin yoktu, annemle beni niye aldın?" diye kızgın bir şekilde laf etmişim ve babam bu lafıma ağlamış.


Nuri GÜZVELİ
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

2 yorum:

  1. Nuri abiciğim muhteşem bir şekilde anlatmışsın etkilenmemek elde değil sabırsızlıkla 3 bölümü bekliyorum...Necdet İNCEDAYI

    YanıtlaSil
  2. Merakla devamını bekliyorum.
    Yıldız incedayi

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com