M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

MHP KARAMAN TEŞKİLATI’NIN GÜLKAYA KÖY ZİYARETİMilliyetçi Hareket Partisi Karaman Teşkilatı merkeze bağlı Gülkaya Köyünü ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Ziyarete; İl Başkanı Mahmut Ünüvar, İl Genel Meclisi Üyesi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümeni Adem Gök ve yöneticiler katıldı.
Türk köy kültürünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyleyen Başkan Ünüvar, ‘’Köy, köylülük, Türk köy yapısı ve özellikleri gibi konular çok yönlü bir çalışma ile ele alınmalıdır. Böylelikle köylerimizin eskiden olduğu gibi tekrar dinamik bir kültür olarak varlıklarını sürdürmeleri sağlandığı gibi, farklı kalkınma modelleri de geliştirilmiş olur. Köylerin kültürel olarak varlıklarını ekonomik varlıkla canlı tutabileceklerinin mümkün olduğu görülmektedir’’ dedi. Köylerin coğrafi durumu, toplumsal yapısı ve nüfusu kadar ekonomik karakterinin de önemli olduğunu söyleyen Başkan Ünüvar ziyarete dair açıklamasında;
‘’Bu sebepten köylerin ekonomik karakterlerinin tespit edilmesi ve bu yönde sınıflandırılması, köylünün hangi üretim tarzına katıldığının belirlenmesi gerekir. Şehrin iklim şartlarına uygun her ürünün her köyde üretilmesi gibi bir durum köylere ekonomik karakter kazandırmaz. Köy denildiği zaman ilk akla gelen ‘tarım ve hayvancılık’ için ortak sorunlar olduğu gibi, lokal sorunların da doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Köylerde faydalanılabilecek alanların belirlenmesiyle, faaliyet sahası ve ortaya çıkan gelir ilişkisiyle köyün tipi ortaya çıkacaktır. Her köyün imkânlarına göre ekonomi sağlayacağı üretimler, yani hayvancılıksa ne tür hayvancılık, tarımsa ne tür tarım şeklinde ilgili kurumlarca tespit edilip bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılmalı. Geçmiş yıllarda daha fazla haneyi besleyen köydeki arazi ve imkânlarının azalan nüfusa karşın yeterli gelmemesinin temelinde, aynı üretim kalemlerine yönelmek vardır. Gülkaya köyümüzde hemşerilerimizin bize aktardığı sorunlar, daha önce ziyaret ettiğimiz köylerimizdeki sorunlarla aynıdır’’sözlerine yer verdi.
Köy yerleşmelerine özgü birtakım niteliklerin zamanla kaybolduğunu belirten Başkan Ünüvar ayrıca, ‘’Geçmiş yıllara nazaran arazisinin belli bölümlerinde ‘Sulak’ niteliğini kaybeden köylerde mevcut kaynakların doğru kullanımı sağlanmalıdır.  Örneğin Gödet Barajını besleyen su kaynaklarından birisi olan dere Gülkaya köyünün içinden geçiyor. Fakat köyün yukarı kısımlarında kalan araziler bu dereden istifade edemiyor. Köylünün bu yöndeki talepleri ilgililerce bu zamana kadar karşılık bulmamış. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel nedeniyle tahrip olan köprü ve bazı kısımlar yeniden yapılmış ancak, köylü bunun kalıcı bir çözüm olmadığı görüşünde. Tekrar sel olduğu takdirde aynı hasarların meydana geleceği ve tarım arazilerinin yine zarar göreceği endişesi var. Gülkaya’daki derede kapsamlı bir ıslah çalışması ve buna bağlı olarak akan suyun sulak olmayan arazilere taşınması konusunda hayata geçirilecek bir proje köylünün bu konudaki sıkıntısını giderir. Partimizin il genel meclis üyeleri konuyu il genel meclisinde tekrar gündeme taşıyacaklar. Milliyetçi Hareket Partisi olarak; Gülkaya köylümüzün refah düzeyinin yükseleceği, yaşam standardının gelişeceği ve sıkıntılarının giderileceği her konuda tüm imkânlarımızla destek vereceğiz’’ diye söyledi.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com