M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

O İLANI KESİP CEBİME KOYUP SAKLADIMÇOCUKLUĞUM (6.BÖLÜM)

Çarşamba günleri öğleden sonra öğretmenlerimiz bizleri sinemaya götürürdü, kahramanlık , kurtuluş savaşı filmlerine. Öğrencilerden para toplanırdı ama bana babam vermezmiydi, veremez miydi, utanırdım-üzülürdüm ve çoğunlukla gidemezdim. Ama öğretmenler  bazen beni de götürürlerdi, param olmasa da.   "Vurun Kahpeye" bu şekilde gördüğüm, ilk film oldu.

Babamın evimizde bazen misafir ağırlamasını da hatırlıyorum . Uzaktan, Cuma günleri pazara gelen ve akşamı Ermenek’te kalmak zorunda kalan  İstiklal Savaşı gazisi büyükbabamın ( Madalyasını koruyorum gururla)  babasının köyü GÜZVE’den gelen tanıdıklarını akşam eve davet ederdi. Soframızda maş çorbası ya da tarhana çorbası, üstüne  bulgur pilavı ve sonunda da pekmezle ekmek yenerek ağırlanırdı çoğu zaman misafirler, yaz günleri ise fasulye, kabak, Allah ne verdiyse.  Gece de yatarlar, ertesi günü köye dönerlerdi. Ayda-iki ayda bir de akli özürlü, kasketli-kara şalvarlı Kaymakam’ı getirir karnını doyururdu babam. Kaymakam hiç konuşmazdı. Teni de karaydı sanki, ben korkardım kenardan kenardan ürke ürke bakarken. Yemeğin üstüne de babam cebine bir paket sigara koyar ve gönderirdi onu.

İlkokul 4.sınıftayken, pişmaniyeler sarılıp camekana yerleşirken , ben de zaman bulup satır satır eski gazeteyi okuyup yutarken, gazetede şöyle bir ilan okudum.

"İlkokulu pekiyi derece ile bitiren öksüz-yetim veya çok fakir leyli meccani talebe alınacaktır’’  başlığıyla,  Darüşşafaka Lisesi,Fatih-İstanbul…

O ilanı kesip cebime koyup sakladım.

O yıllarda babam ‘’ Benim oğlum terzi  olacak’’ annem ‘’ Terzilik para ister, kumaş alacak, tüccarlık o, oğlana sermaye yapmaya verecek paramız mı var, benim oğlum berber olsun’’ diye tartışırlardı.  İlkokuldan sonra okutmak akıllarından geçmezdi çünkü imkanları yoktu.  Ben de ‘’ Hayır ben İvriz Öğretmen Okuluna gidip öğretmen olacağım’’ diye çıkışırdım ama susturulurdum.

Nuri GÜZVELİ

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com