M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ORTA TOROSLARDAN YÜKSELEN SES


ERMENEK-SARIVELİLER –BAŞYAYLA
 Biraz önce posta ile evime gelen eser, 20x28 cm ebadında 466 sayfa. Birinci hamur 80 g kâğıda ofset basımı yapılmış,  emek, birikim ve araştırmaya dayalı, yorucu bir çalışma sonucu ortaya çıkan bu eserin adı “ORTA TOROSLARDA YÜKSELEN SES  Mustafa ERTAŞ yazmış.
Mustafa ERTAŞ,  1933 doğumlu, 87  yaşında emekli bir öğretmen. Kendisini, 40 yıldır tanırım. Hep yazar, çizer, söyler. Enerji dolu bir insan, yılmak, bıkmak, yorulmak onun yaşam çizgisinde yok. O, hep sorar, araştırır, yazar. Güzel konuşur, güzel yazar. Bitmez tükenmez bir enerjiye sahiptir. Enerjisini yazarak, konuşarak dostları ile sohbet ederek gidermeye çalışır.
Sizler tanıtmaya çalıştığım bu kitap Orta Torosları doğası, tarihi, coğrafyası, demografik yapısı ile işlediği gibi, sınır tanımaz Güneyde Kıbrıs’a, doğuda Orta Asya hatta Çin  Setti’ne kadar gider.
Mustafa ERTAŞ’ın birkaç yıldır üzerinde çalıştığı bu kitapta, Ermenek-Sarıveliler- Başyayla ilçeleri ile ilgili bilgiler olduğu gibi, son iki yüz yılda yöremizde yetişen değerli bilim adamları, yazarlar  yöneticiler ve siyasileri de kitapta bulmak mümkün. Kitapta çoğu insanlarımızın bilmediği duymadığı ilginç bilgiler var.
Kitapta Karacaoğlan önemli bir yer almış. İlk defa gün yüzüne çıkan şiirleri var. Karacaoğlan’ın yöremiz insanı olduğuna ilişkin kitapta tapusu var. Daha doğru bir deyimle Karacaoğlan’ın yöremizde yaşadığına ilişkin Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirilmiş. Şüphesiz bu tescil işleminde Hayri Samur Bey’in büyük gayreti olduğunu da biliyoruz.
Kitapta, Karamanoğulları Beyliğine ve diğer Türk devletlerine geniş yer verilmiş. Ermenek’in dünü ve bugünü Ahmet Esin’in  ve diğer bazı arkadaşlarımızın çektiği görsellerle anlatılmaya çalışılmış.
Orta Torosları tanımak isteyenlere ve araştırmacılara bir fikir verecek ve rehber olabilecek bir çalışma. Yöremizde her evde bulunması gereken kaynak bir kitap olarak değerlendirmemiz doğru olur.
Normalinde 90-100 TL  olması gereken bu kitabın fiyatı adrese teslim 60,00 TL, elden alınırsa 50,00 TL olarak düşünülmüş. Ertaş’ın ustalık döneminde bir “kültür hizmeti” olarak algılamak gerektiğini düşünüyorum. Ertaş Ailesi’ne ve yöremize hayırlı olsun! 
11.01.2019 Hasan ŞİMŞEK
MUSTAFA ERTAŞ : 0505 874 33 03
KONYA
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

sanalbasin.com üyesidir
Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com