M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SİLİFKE’DEN ASKERİ GÜÇ GELİYOR!Kurtuluş Savaşında Ermenek’te Yaşananlar
6. bölüm
Ermenek’te 30 kadar jandarma kuvveti ve silahları bulunup kazada başka bir kuvvet olmadığı biliniyordu.
Karamandan firar eden asi reislerinin Aladağ ve Hadim taraflarında bulundukları ve daha önce Başdere tarafındaki eşkıyaların niyetlerinin bozuk oluşu anlaşıldığı için Ermenek’e beraber bir saldırı olması ihtimaline karşı Konya’dan tekrar tekrar kuvvet ve silah talep edilmiş ve ediliyordu.
Ancak Konya ve bağlı yerlerin başındaki büyük isyan belası nedeniyle bir cevap alınamayacağı anlaşılınca Silifke mutasarrıflığına kuvvet ve silah gönderilmesi talebi iletilildi.
Silifke’ye yapılan bu talep tekrarlandı. Mut’ta bulunan İçel milletvekili Ali, Karaman milletvekili Arif Efendilere Ermenek milletvekili Hulusi Efendi telgrafla buranın durumunu şöyle anlattı;
Ermenek’te kuvvet bulunmadığı takdirde asilerin hücumuyla hakaretlere maruz kalınacağı gibi İçel’in kilidi mesabesinde bulunan Ermenek asilerin eline geçerse diğer kazaların işgali muhakkak olacağından milletvekili efendilerin de Silifke mutasarrıfına müracaat etmelerini, Silifke’den yeteri kadar silahlı güç gönderilmesini temin etmeleri rica olunur.
Silifke’den Mutasarrıf Bey’in kuvvetiyle Mut’a hareket ettiğine dair telgraf alınır, bu sırada Başdereli Aslan İsmail oğlu Mehmet Halimiye’ye / Tepebaşı gelerek Ermenek eşrafına hitaben bir mektup gönderir ki içeriği şöyledir:
Daha önce Gargaraya gelip geri dönen Hadim çete reislerinin ve efelerinin niyetleri bozuktu, ben Ermenek’i bu serserilerden korumak için geleceğim, Hadim efelerine Ermenek’ten iki üç bin lira verilince geri dönecekleri düşüncesindeyim. Ermenek’ten on kadar jandarmayla silahlarıyla üç bin fişek gönderilmesini istiyorum.
Başdereli eşkıyanın bu sözlerinde bazen tehdit işareti anlaşılmakla beraber kendisinin Ermenek’e götürülüp eski yaptığı kusurların bağışlanmasını ima ettiği yolunda anlaşılmaması aksine bu mektubun bir kandırmaca olduğu, hem Hadimden gelenlerin hem de Başdereden katılanların düşüncelerinin bozukluğu teyit edildi. Bu arada nahiye ileri gelenlerinin de bunları teşvik ettiği kanaati hasıl oldu.
14 Teşrin-i evvel (Ekim 1920) Nahiyeden Paşa Beyzade Galip Bey tarafından bir mektup geldi. Mektupta Dindebol köyünde tedarikte bulunuyorlar, Aladağ ve Hadim tarafından gelenlerin orada toplanacağı anlaşılıyor, diye haber verilmesi üzerine gelecek asi çete başlarına ve Başdereli eşkıyalarla Nevahinin Nahiye ileri gelenlerinden Dindebol’daki bu toplantıya katılacak olanlara gereken nasihatler edilmek üzere Ermenek’ten birkaç zatın nahiyeye gönderilmesi gündeme getirildi.
Nasihat Heyet Hoca Efendiler
15 Ekim Cuma günü müderris Molla Durmuş Zade İbrahim, Hacı Metin Ağa Zade Ahmet, Cenger Zade Rıza ve Hacı Abit Ağa Zade Feyzi Efendilerin gönderilmeleri münasip görülmüş yanlarına Haranı Hacı Hüseyin oğlu Ahmet Efendiyi de alarak yola çıktılar.  Gittikleri yerlerden bilgi vermek ve mektup göndermek üzere iki kişi de gözcü olarak beraberlerinde gitti.
Nasihat Heyeti Gargara köyüne varıp buradan da muhtar Rıza Efendiyi alarak ileriye hareket ettikleri ondan sonra bir malumat veren haber beklentisi içinde olunuyorsa da hiçbir taraftan haber alınamadı. Nahiye köylerindeki ahalinin bazılarının fikirlerinin bozukluğundan dolayı Ermenek’e haber vermiyorlar ve vermeyecekleri de anlaşılınca Silifke’den hareket eden Mutasarrıf Bey beraberindeki kuvveti Muta geldikleri haber alınınca hemen yetişmeleri isteği kendisine ulaştırıldı.
16 Ekim 1920 cumartesi günü Mutasarrıf Bey’in beraberindeki kuvveti ile Muttan hareket ettikleri telgrafı alındı.
(DEVAMI VAR)
Kaynak: Remzi ve Mehmet Tüzün’ün babaları Ermenekli Hüseyin Ağanın (Tüzün) tuttuğu notlar.
Belgeler: Osmanlıca olarak Dr. Alaeddin Atalık’ın babası merhum Vacit Atalık
Sadeleştiren: ا ب ج ile ABC arasında köprü, 
Arşiv uzmanı – Gazeteci - Yazar: Mükremin Kızılca


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com