M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ARDICIN ANLATTIKLARIAnasının “A güzel ırabbım herkesin harmanının ve koyağının başında bir ardıç var, bize bir ardıç pürü mehel görmüşsün” lafı hiç aklından çıkmamıştı.
Geçen yıl (2019 Üssüz Yaylası) o ardıç pürünün kocaman bir ağaca dönüştüğünü görünce, ah anam olsaydı da gelip dibinde bir gölgelenseydik, dedi.
“Ardıçlar bitki dünyasının en uzun ömürlü ağacıdır. Binlerce yıl yaşarlar, Hz Muhammed’e, Hz İsa’ya hatta Hz Musa’ya tanıklık edenler bile vardır.” Demişti bir botanikçi kürsüden.
Ormanlarda ve parklarda bir ardıç görse hemen elini dallarına dokunur, iğne yapraklarının birkaçını avucunda ezer ve yeşil tohumundan birini parmaklarıyla övceledikten sonra burnuna götürürdü.
 O ne nefis kokuydu öyle?
Andızın aksine dikensiz olan ardıç türleri parklarda da kültürel olarak çok sık kullanılır.
Ardıç kuşu yediği ardıç tohumlarını midesinde pişirdikten sonra doğaya bırakır ve ardıcın nesli muhteşem bir uzun ömürle böylece sürüp gider.
Nure Sofi atamızın türbesi başındaki ardıçlar 2017 yılında ziyaretimiz sırasında kulağımıza hışırtısıyla: Nure Sofi buraya gelip Bizanslıları Arı ordusuyla yendiğinde biz taze bir fidandık, diye fısıldamıştı.
Taşkent Balcılar (Alata) Mahallesi Dikenli yaylasındaki Siyam Efendi kabrinin üstündeki çatal ardıç bize 2005’te: Ben, Siyam Efendi buraya gömülürken 400 yaşındaydım, diye söylemişti.
Karaman Akçaalan köyü Bağdat yaylasındaki (Kandevir – Philadelphia) dev ardıç ben çocukları 2010’da kucağına çıkarırken: Hz İsa’nın havarileri; Barnabas ve Pavlos buraya geldiklerinde sohbetlerinde bulundum, diyecekti.
Mut Yalnızca Bağ yaylasındaki hayata veda etmiş ama iskeleti hala dimdik duran ardıç da: ben Nure Sofi’nin Adrassos antik kentini teslim alırken uçurduğu arı oğullarını düşmanların üzerine yönlendirmiştim, demişti.
Ermenek ile Gülnar arasında bulunan Mennan kalesindeki üstü başı yara bere içindeki devasa ardıç, 2018 yılındaki ziyaretimizde: Osmanlı paşası Gedik Ahmet Karamanoğlu’nun son beyi Pir Ahmet’i buraya kadar takip etti, kaleye çıkamayınca top atışlarıyla bizi bu hale soktu, diye haber verdi.
Ah ardıçlar!
Sizin bir diliniz olsa, neler anlatırsınız değil mi? Nice tarihçilerin sahtekârlıklarını yüzlerine vurursunuz değil mi?

Mükremin KIZILCA

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com