M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

BİR MATEMATİKÇİNİN İTİRAFLARIKaramanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Matematik Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Bir Matematikçinin İtirafları’ konulu konferans düzenlendi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Tezer’in konuşmacı olarak yer aldığı konferansı KMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesip Aktan’ın yanı sıra üniversitenin akademik personeli ile çok sayıda öğrenci takip etti.
Sıradışı matematiği anlatmak amacıyla öğrencilerle bir araya gelen Prof. Dr. Cem Tezer, polinom denklemleri, denklem türleri, collatz problemi, shapino eşitsizliği ve bu problemlerle ilgilenen matematikçiler hakkında bilgiler verdi.
“Matematikçiler ilginç insanlardır”
Matematikçilerin güzellik ve otorite anlayışı hakkında da anlatımlarda bulunan Prof. Dr. Tezer şunları söyledi: “İnsanlar arasında her türlü matematikçiye rastlayabiliriz. Matematikçiler ilginç insanlardır. Onların otorite ile ilgili münasebetleri ve otoriteye karşı sıhhatli bir saygısızlığı vardır. Matematikçilerin güzellikle ve zarafetle ilgisi de vardır. Ancak bu güzellik geometrik şekil güzelliği değil soyut güzelliktir.”
Matematikçilerin gizemli yanlarını öğrencilerle paylaşan Prof. Dr. Tezer’in merak edilen soruları yanıtlamasının ardından plaket takdimi ile konferans sona erdi.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com