M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

DARÜŞŞAFAKALI YILLARIM - 1Zor yıllar.

Hem de ne zor yıllar….

Osmanlı Devletinin son yıllarında 1860’ların başlarında, devlet ekonomik açıdan zor durumda, cephelerde savaşlarda şehit olanlar ve onların  Türk-İslam öksüz-yetim çocukları çok sayıda, aileleriyle fakru zaruret içinde…

Beyazıt ve Fatih yöresinin bu  vasıftaki çocukları Kapalıçarşı ve etrafındaki dükkanlarda çıraklık için sabahın erken saatlerinde dükkanların önlerine gelip soğuk yağmurlu-karlı kış günlerinde bekleşirlermiş. Kimileri de  kahvehane köşelerinde ısınmaya çalışırlarmış, dükkanlarının açılışını beklerken. Bu çocukların okula gitme imkanları falan yok. Okuma yazma oranı çok düşük. Akıllı birileri, sabahları erken saatlerde kahvehanelerde, sokaklarda bekleşip, soğuktan titreşen bu çocukları bir kahvehanede soba etrafında toplayıp okuma yazma öğretmeye başlamış. Bu durum rağbet görüp yayılmış, kahvehane köşeleri yetmez olmuş ve sarayın ileri gelenleri ve Padişahın kulağına kadar gitmiş.

Bunun üzerine Darüşşafaka ; Sadrazam Yusuf Ziya Paşa ve o dönemin ileri gelen devlet adamları Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Naki Efendi tarafından ‘’ Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye’’ adlı bir dernek olarak, 30 Mart 1863 tarihinde , Padişah fermanıyla kurulmuş.

Beyazıt’ta eski Valide Mektebi’ni onartan dernek, aralarında Namık Kemal’in de bulunduğu dönemin pek çok aydınının burada gönüllü öğretmenlik yapmalarıyla, bu gariban çocukların öğrenim görmelerini sağlamıştır. Bu esnada, Sultan Abdülaziz’in kişisel bağışıyla Fatih-Çarşamba’daki arsa alınmış ve üzerine, Dolmabahçe Sarayının mimarbaşısı Ohannes Kalfa’nın projesiyle, devletin katkıları ve hayırseverlerin bağışlarıyla, Darüşşafaka okul binasının inşaatına başlanmıştır.

29 Haziran 1873 tarihinde, yapımı biten okula taşınılmıştır.

Darüşşafaka’nın kuruluşunda, kız ve erkek öğrencilerin beraber okutulması amaçlandıysa da, o yılların sosyo-ekonomik şartlarında kız öğrenciler 1971-72 ders yılına kadar kapılarını, kız evlatlarımıza açamamıştır.

Çeşitli isim ve durumlardan sonra 1953 yılında Darüşşafaka Cemiyeti adı altında, bağışlarla ayakta duran bir kurum adını almıştır.

1955-56 ders yılında, Darüşşafaka, İngilizce eğitim veren bir eğitim kurumuna dönüştürülmüştür.

Zenginlerin yurt dışında veya yurt içindeki Amerikan, Fransız, Avusturya, İngilizlerin kurduğu yabancı okullarda,  yüksek bedellerle  çocuklarına sağladıkları İngilizce eğitim, eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla,  Darüşşafaka’da da yetim-öksüz , ya da ana-babalı yoksullara sağlanan çok büyük bir olanaktı.

1964 yılında, analı babalı olup ta yoksul olan çocuklara da ( Her yıl alınacak toplam öğrenci sayısının % 40 ‘ına kadar analı-babalı yoksul limitiyle), elbette sınavlarda başarılı olma şartıyla, Darüşşafaka’ya kabulü sağlanmıştır. Yoksul analı-babalı öğrencilere sağlanan bu hak, 1978 yılına kadar sürmüştür. Sonrasında eskisi gibi sadece başarılı öksüz ve yetimlere şans verilmiştir.

İşte ben Allah’ın şanslı kulu, bu kısa dönemin öğrencilerindenim.

Ben tam yatılı okudum, bir  yıl, yani hazırlık I’de.

İstanbul’da evi olanlar veya yakın akrabası olanlar, velilerinin yazılı dilekçesiyle Cumartesi öğleden sonra evlerine çıkarlar , Pazar akşamı saat 17.30’da okula dönerledi.

Bazı öğrenciler; Çarşamba öğleden sonra ve Cumartesi öğleden sonra dışarı çıkıp dolaşıp saat 17.30 da okula girmek zorundaydılar. Pazar günü tam gün serbestiler.

Benim ilk yılım gibi olanlar da hep bahçenin etrafındaki yüksek duvarlar içindeki bahçede ve eski tarihi binanın loş sınıflarında ve uzun loş koridorlarında geçirirlerdi, tatillerini de.

Akşam 17.30’da etüdlerde ders çalışmaya başlar 19.00’da akşam yemeği, 20.00-21.00 yine etüd ve sonra yatakhane ve 21.30 da herkes yatakta olmalıydı.

Sabah 06.30 kalkış, 07.00 kahvaltı, 07.45 ve 08.30 etüd ve 09.00’da sınıflarda derslerin başlayıp 12.30’a kadar sürdüğünü, 1 saat yemek molasından sonra yine derslerin başlayıp 16.00 kadar devam ettiğini hatırlıyorum , biraz yanılmış olabilirim.

DEVAM EDECEK
YAZARIN TÜM YAZILARI>>


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com