M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

DARÜŞŞAFAKA'YA MEKTUP YAZDIM


DARÜŞŞAFAKA YLLARIM (1.BÖLÜM)

İlkokul 5.sınıfa başladığımız ilk günlerde, gizlice Darüşşafaka’ya bir mektup yazdım.

‘’Darüşşafaka Lisesi Müdürlüğüne’’

Mahsusen selam edip ellerinizden öperim. Nasılsınız iyi misiniz. İyi olmanızı Yüce Allah’tan dilerim.
Siz de beni merak ederseniz hamdolsun iyiyim.

Ben Konya’nın Ermenek ilçesinin Merkez İlkokulu 5.sınıfında okuyorum. Derslerim hep pekiyi. Ben okuyup  öğretmen olmak  istiyorum ama annem-babam fakir beni okutamazlarmış. Beni ya berbere ya terziye vereceklermiş.

Ben okulunuzda okumak istiyorum.

Tekrar selam edip ellerinizden öperim.

Hürmetlerimle,
Nuri GÜZVELİ"


Okuma yazma bilmeyen yaşlı büyüklerimizin asker evlatlarına, torunlarına mektup yazıverirdim. Gelen mektuplarını okuyuverirdim. O mektuplara benzer, bu şekilde bir mektup yazıp zarfın üzerine de ilandaki ‘’Darüşşafaka Lisesi, Çarşamba, Fatih İstanbul yazıp postaya verdim gitti, annemden babamdan gizli.

Sene bitti. Bitirme imtihanlarını verdik. Mezun olduk. Darüşşafaka’ya yazdığım mektuba cevabı haftalarca, aylarca bekledim bekledim, umudum tükendi, sonra unuttum gitti.

Haziran ayı sonuna doğruydu belki ortaları..
Okulun karşısında Ahmet Örneğin fırını vardı. Annemin babamın hoşuna gidecek bir şey yapmışım ki bana bir ekmek parası verdiler ödül olarak ve git bir ekmek al gel dediler.
Koşa koşa gittim tam çıktım ki fırından ‘’ Güzveli Nuri’’  diye bir ses. Baktım sağa sola, okulumun büyük bina girişi önündeki boşlukta, merdivenlerin üstünde, bevap Hasan Emmi’yi gördüm.  ‘’ Gel buraya mektubun var’’ dedi. Vardım aldım baktım zarf antetli, Darüşşafaka Lisesi’’ yazıyor gönderen.

Zarfı bile açmadan koştum eve, sevinçle. Annem babam evdeler. Bağırdım. Ana, baba ben İstanbul’a Darüşşafaka’ya okumaya gidiyorum’’ . Babam şaşkın şaşkın bakar annem başladı ağlayıp dizlerini dövmeye.

-  Gitti guzum, gitti guzum ben nerelere gideyim.

3-5 dakika geçti. Şaşkınlığımızı üzerimizden attık ve açtık zarfı. İçinde matbua yazılı başvuru formları ve üzerinde de küçük bir kağıda iliştirilmiş not.

"Nuri Evladım,

Bu formları doldur,  postayla acele yolla. 25. Haziran’da Çarşamba- Fatih- İstanbul’da Özel Darüşşafaka Lisesi’nde yapılacak sınava da katıl.

Nazıma Antel
Müdüre "


Darüşşafaka’ya giriş tarihini elbette tam hatırlamıyorum.  Notta yazılanlar da özetle buydu.

Babam sordu "Oğlum bu nerden çıktı." Ben  iki sene önce bir gazete ilanından bulduğumu, kesip sakladığımı, sekiz ay önce mektup yazdığımı anlattım. Düşündü düşündü…. Anamla beraber o da başladı ağlamaya, ben de…. Sonra babam kalktı ‘’ Garı ağlama, ne yapalım, varsın okursa okusun. Ben okuyamadım varsın okuyabilirse o okusun,  ben gerekirse şapkamı satar okuturum’’ deyip çıktı ama annemin çığlıkları daha bir yükseldi…

Babam kara kara düşünmeye başladı….
İstanbul’a sınava gitmek onun için bir dünya para.  Yok ki… Akrabalarda yok, isteyebileceğimiz samimi, hali vakti yerinde  komşumuz yok.

Nuri GÜZVELİ

YAZARIN TÜM YAZILARI>>YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. hepsini yenimi yazdın, yoksa önceden kısım kısım varmı idi? O.kenarlı.

    YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com