M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ELMA, MANDALİNA VE İKİ, ÜÇ DİLİM EKMEKLE ORUÇ TUTARDIM


DARÜŞŞAFAKALI  YILLARIM-3

Yaz tatiline girmeden babam elinde tahta bavulu, sırtında bir yer yatağı ve yorganı sarıp sırtına yükleyip İstanbul’a gelip Maçka’da, Akaretler Yokuşu Valideçeşme yanındaki bir apartmanın restorasyon inşaatında bekçilik yapmaya gelmişti. Apartman  Rahmetli Naci ve Abdullah Keskin’lere aitti. Yeni satın almışlar, elden geçirip iyi bir hale getireceklerdi.  Naci Amca ile babam ilkokul arkadaşıymış. Babam beni Şubat tatilinde almaya gelince, Sirkeci’deki Keskin Color kartpostal dükkanına uğrayıp Naci Amca ile sohbet ederken, Naci Amca bu işi babama teklif etmiş.

5-6 ay süren bir işti. Apartmanın nerdeyse dört duvarı kalana kadar sökülüp yeniden yapılmıştı ve bütün yaz tatilimi, inşaat halindeki apartmanın bir odasında geçirdim. Babamla; Maçka’ya çıkıp üstten Beşiktaş Stadını, Dolmabahçe’yi seyrettiğimi, Maçka Parkındaki gezintilerimi, Beşiktaş çarşısındaki dolaşmalarımızı, akşamları yazlık sinemalarda ( galiba Mıstık Sinemasıydı)filmler  seyrettiğimizi hatırlıyorum.

Yıllar sonra ; eşimin,  Zehranım teyzesinin oğlu Kuledibi Hastanesi Cerrahlarından Erdal Öztaş’ın, Abdullah Keskin’in kızı Rezzan Abla ile evli olmasından olayı akrabalık oluşacağını ve bu apartmanda oturduklarından özellikle bayram ziyaretleri münasebetiyle bu apartmana gelip gideceğimi nereden bilebilirdim.. ERÇEV Vakfı başkanlığını uzun yıllardır başarıyla sürdüren Reşit Bey’le toplantılarda ne zaman karşılaşsam, amcasını, babasını rahmetle anarım.

Hazırlık II’ye başladığımızda,  aramızdan bazı arkadaşların sınıfta kalıp atıldıklarını, üzülerek farkettim.  Bu durum ; birinci sınıfta başlayan atılma ve Ermenek’e mecburi dönüş  korkumu elbette olumsuz etkileyecekti.

Çocukluk halleri,  yaramazlıklar, şımarıklıklar sınıfta hep olur,olacaktır da. Ufak tefekler tatlı-sert uyarılarla geçiştirilse de, bazen öğrencileri disiplin kuruluna götürecek ve atılmaya kadar varacak haşarılıklar, davranışlar da olabilirdi. Bunlardan korkumdan, boyumun da kısalığının verdiği avantajla ,öğretmenin masasına nerdeyse bitişik en ön sırada otururdum. Sınıfta patırdı kütürdü çıktığında öğretmen bana ‘’ kim yaptı, ne yaptın’’ gibi sorular soramazdı, bağırıp çağıramazdı, benim de kalbim küt küt atmazdı o zaman,  böylece kolayca sıyrılırdım işin içinden.

Okul açıldıktan 1-2 ay kadar sonra apartmanda işler bitince Naci Amca’’ Mehmet gel bu apartmanda kapıcı olun. Çocuk ta burada, rahat edersiniz, gül gibi geçinip gidersiniz’’  teklifine, annem razı olmayınca; babam da mecburen memlekete döndü.

O yaz tatilinde babamı ikna ettim ve hafta sonları dolaşmaya çıkabileceğim dilekçeyi yazdırıp imzalatıp okul müdürlüğüne teslim etti. Oley, artık dışarı çıkabilecektim. Özgürdüm.

Babam o yaz ilkokul arkadaşları Terzi Sabri Soğukpınar, Astsubay Emeklisi Ahmet Ihlamur ile de tanıştırmıştı. Mustafa Barcın ile Naci ve Abdullah Keskin amcaları zaten tanımıştım.
Hazırlık II’den itibaren, birkaç sene hafta sonları Vatan Caddesindeki Ahmet Ihlamur amcalara, Kocamustafa Paşa’daki Sabri amcaların evlerine gittiğimi, onların beni ağırladıklarını ve aile özlemimi gidermeye çalıştığımı hatırlıyorum. Keskin Color’a da uğrardım, bayram – yılbaşı yaklaşırken Naci Amca, o yoksa Abdullah Amca bana kartpostallar verirdi, cebime de 5-10 lira para sıkıştırılardı. Ne büyük paraydı benim için. Eeey gidi günler eyy.


Elbette memleketi, annemi, babamı özlemem oluyordu. Kalın bir defter alıp günlük yazmaya başladım. Okulda bunaldıkça şiir yazıyordum, yaşadıklarımı günlüğe döküyordum ve rahatlıyordum. Artık dışarı çıkabiliyordum ya… Fatih  ve Yavuz Selim Camilerine gider namaz kılardım, dua ederdim.

Okulda eski tarihi binada bir mescit vardı. Binada dolaşırken farketmiştim ve orda namaz kılmaya başlamıştım  ders saatleri dışında, büyük teneffüslerde.. Dersler yeni binada olduğu için ıssızdı, eski bina. Mescite gidip gelirken bir keresinde,  Müdür Muavini Ayhan Hoca beni yakaladı ve "Bir daha namaz kıldığını görmeyeceğim" diye tembihledi, sert sert. Nedendir bilinmez ama elbet okulda mescide gitmekten vazgeçtim ama mescitte karşılaştığım Eğinli bahçıvan yaşlı  Mustafa Amca ile samimi oldum. Bahçede çalışırken görüyorduk ama yakınlaşmamız mescit vasıtasıyla oldu.

Ramazan aylarında, gizli gizli, yemekhaneden kaçırdığım bir-iki elma, mandalina
ve iki-üç dilim ekmeği gece yatağımda yer  21.30-22.00 saatlerinde ve uyurdum. O şekilde oruç tutardım. Bahçıvan Amcanın, okulun Yavuz Selim Camisi tarafına giden yolda, sarnıç duvarına bitişik bir göz oda ve mutfak-tuvaletten oluşan bir gecekondusu vardı. Ramazan’da, hafta sonlarında,  beni evlerine iftara çağırdıklarını unutamam. Halen Çarşamba’daki okulu, etrafını, bahçesini özler ve yılda en az bir kere ziyaret eder, Yavuz Selim ve Fatih camilerinde namaz kılarım. Çocukluğumda; Yavuz Selim’in bahçesinden Haliç’i ve karşısında Kasımpaşa’yı , daha yukarıda Şişhane, arkasında Galata Kulesini seyrettiğimi nasıl unuturum.Nasıl unuturum hemen Yavuz Selim Cami duvarının dibinden başlayıp aşağı Haliç’e inen gecekondu evlerini, teneke bacalarından tüten dumanları. Sıcak ev özlemi çeker, ‘’Allah’ım benim de İstanbul’da böyle bir evim olsaydı, annemle babamla hafta sonları otursam ‘’ diye dua ederdim.  Allah’ıma şükürler olsun, fazlasıyla oldu. O evler halen duruyor, hiç değişmeden ama rahmetli , tonton bahçıvan amcanın sarnıca dayalı gecekondusu yıkılmış, etraf temizlenmiş ve sarnıç ortaya çıkarılmış.YAZARIN TÜM YAZILARI>>


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com