M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

ERMENEK - KONYA 7,5 LİRA


DARÜŞŞAFAKA YLLARIM (2.BÖLÜM)


O yıllarda Ermenek-Konya 7,5 lira. Konya – İstanbul 12.5 lira. Yemek, otel falan filan.
Üzerinde bulunan paranın üstüne, Ermenek Değirmenlik Camisi cemaatinden tanıdığı Kolbaşı Emmi’den 100 lira borç isteyip alabiliyor durumu anlatarak. Kolbaşı Emmi adliyede mübaşir, hani o mahkeme duruşma kapısı önlerinde isim çağıranlardan. Basit, ufak memur ama babamın gözünde, fakir fukara Ermenek’linin gözünde o Ermenek’in Vehbi Koçu, Sakıp Sabancı’sı, çünkü çok insanda nakit para+pul yokken onun aylık bir maaşı var.

Bir gün bindik otobüse çıktık yollara… İlk defa hayatımda arabaya biniyorum. Daha Ezvendi’ye gelmeden beni araba tuttu öğüre böğüre ikindi vakti Konya Larende’deki eski garaja vardık, ordan da  ayıla bayıla Konya Ltd şirketininin magirüs otobüsüyle  İstanbul’a. Ben bayılmışım yollarda. Babam bir sabah tan ağarırken, bir elinde tahta valiz, sırtında beni otobüsün gelip durduğu bir Sirkeci  Sokağından, Tren Garının karşısındaki sokakta bulunan  Mustafa Barcın’ın  otelini arayıp bulmuş ve 6-7 kişilik bir odaya sığınmışız. Ermenek’te sorup soruşturmuş, Mustafa Barcın’ın Ermenek’li olduğunu, onun oteline gitmemizi söylemişler, bilenler adresi tarif etmiş garip babama.

Ben uyumuşum uyumuşum tam ikinci gün öğleden sonra kendime gelmişim. Babam öğle namazına gitmiş Hoca Paşa Camisine. Gelirken  bir tane Bursa yarma şeftalisi almış . Burnuma koklatınca ayılmışım ve hemen yemişim. Kendime gelince kalkıp çıktık sokağa, yemek yedik ve ikindi namazına babamla Hoca Paşa Camisine gittik. Benim İstanbul’da, ilk namaz kıldığım   camidir. Unutamam ve fırsat buldukça da ziyaret ederim. Neyse ki 3 gün önce gelmişiz sınav tarihinden. 

Camiden çıkıp Eminönü belediye otobüs duraklarından 90 numaralı Eminönü-Draman belediye otobüsüne binip okula gittik. Bir sokağın içindeki tarihi binanın demir kapılarından girip bahçesini gezdik ve otele döndük. Böylece sınav yerini öğrenmiş olduk.

Ertesi sabah erkenden kalkıp Darüşşafaka Lisesine varıp sınava girdim. Sınav test usulüydü. Ben ilk defa test usulü sınavı, bir öğretmenin sınav öncesi, kısa bilgi vermesiyle öğrendim.

Sınav sonrası otele dönüp bavulumuzu toplayıp otobüsle Konya’ya döndüğümüzü, Sirkeci’de araba vapuru kuyruğunda, uzun uzun beklediğimizi ve sıkıldığımızı hatırlıyorum.

Yine otobüs tuttu. Ertesi sabah,per  perişan Konya’ya varıp Konya’da yaşayan halamların evini bulduk.

Babam  benim okumak istediğimi anlayınca parasız yatılı okul sınavlarına da kaydımı yaptırmıştı. İstanbul uzaktır, bari Konya’da okusun, parasız yatılıda okusun kazanırsa diye düşünmüş.

Konya’da 3-4 gün kaldık, çünkü Ermenek’e dönüş tarihlerinde , parasız yatılı sınavı da vardı. İstasyon Caddesindeki eski Konya Şehir Stadında, trübünlere oturtulduk, binlerce aday.  Darüşşafaka sınavı benim için zor geçmişti. Konya’daki parasız yatılı sınavı, kolay gelmişti.
Sınav akşamı da yatıp ertesi günü Ermenek’e döndük.

Temmuz sonu veya Ağustos ayı ortalarında bir gün çarşıda gazeteci-kitap kırtasiyeci Hüseyin Elagöz Amca’nın dükkanının önünden geçerken, Elagöz Amca ‘’ Nuri gel buraya’’ diye bağırdı. Vardım yanına ‘’ Oğlum, Darüşşafaka Lisesi’ni kazandın’’ diye elime birkaç gün önceki bir gazeteyi tutuşturup, kazananlar listesinden adımı, gösterdi. 393 puan almıştım. Yedeklerden üçüncü sıradaydım. Biraz moralim bozulmuştu. Ne demekti yedek. Okula girebilecek miydim. Sonradan öğrendiğime göre , 370-380 alanlardan asillerden kazananlar vardı mesela. Sonra öğrendim ki anne veya babası olmayanların öncelik giriş hakları varmış. Anne babalılar , tam bilmiyorum ama belki de % 25 dezavantajlıydı. Bazı kazananlar kendileri vazgeçtiğinden, bazı sınavı kazanan adayların da sağlık kontrollerinden elendiğinden, yedek adaylardan onuncu sıradakiler bile okulda okumaya hak kazanmıştı.YAZARIN TÜM YAZILARI>>


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com