M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KARAMAN’IN ÇİFTÇİLERİ KMÜ’DE BİRARAYA GELDİKMÜ’DE TOPRAK VERİMLİLİĞİ VE GÜBRE KONFERANSI
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü tarafından ‘Toprak Verimliliği ve Gübreler’ konulu konferans düzenlendi. Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uçgun’un konuşmacı olarak yer aldığı konferansa üniversitenin akademik personelinin yanı sıra Karaman’da tarımla uğraşan vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansta; bitki gelişimini etkileyen faktörler, toprak ve su içeriği, damlama ve salma sulama sistemleri, ışık enerjisi için kullanılan sistemler ve meyve üzerindeki etkileri, topraktaki gaz bileşenleri, bitkilerde oluşan hastalıklar, gübre çeşitleri ve yaprak gübreleme sistemleri anlatıldı.
“Karaman’da toprakta karşılaşılan en büyük problem tuzluluk”
KMÜ Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Kadir Uçgun, sunumunda Karaman’ın toprak yapısı hakkında bilgiler aktararak şunları söyledi: “Karaman’da en çok karşılaştığımız problem kil ve tuzluluğun çok fazla olmasıdır. Tuzluluktan kaynaklanan problemlerden biri yaprak yanmasıdır. Bundan dolayı toprağı çok iyi havalandırmamız lazım.  Organik madde bu işin bel kemiğidir. Özellikle Karaman gibi yerlerde organik madde yüzde 1’dir. Burada esas amacımız organik maddeyi gübre yerine kullanmak değildir. Uygun ölçülerde organik madde kullanarak toprağı daha verimli bir hale getirebiliriz. Yaprak gübrelemenin zamanlaması çok kritiktir ve doğru zamanlamanın yapılması şarttır.”
Toprak verimliliğinde gübreleme yapmanın avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Uçgun’un merak edilen soruları yanıtlamasının ardından konferans sona erdi. 


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com