M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

KÖYLER BOŞALIYORSaadet Partisi Karaman İl Başkanı Yasim Koz geçtiğimiz günlerde açıklanan 2019 nüfus verilerini değerlendirdi.

Nüfus verilerinin aslında tarımın durumunu ortaya koyduğuna işaret eden Başkan Koz; “Geçtiğimiz günlerde TÜİK, 2019 yılı nüfus verilerini açıkladı. Karaman’ın nüfus artış hızının yarı yarıya düştüğünü gözlemlediğimiz verilere göre Türkiye göç ediyor. Küçük şehirlerden büyük şehirlere, köylerden şehirlere göçüyor. Bu veriler insanların karnını doyurmak için doğup büyüdüğü memleketlerini terk ettiklerini göstermektedir. Yanlış politikalar çiftçinin kazancına balta vurmuş, tarım karın doyurmaz olmuştur. Geçimini sağlayamayan çiftçi hayvanını, tarlasını satıp şehre göç etmektedir. Nüfus verileri aynı zamanda tarımın durumunu da ortaya koymaktadır.” dedi.

Başkan Koz, tarıma kanunen verilmesi gereken destek miktarının yarısının verilmediğini belirterek; “Ülkemizin tüm şehirlerinde olduğu gibi Karamanımızda da köylerimiz boşalıyor. Birkaç örnek vermek gerekirse 2007 yılında Bozkandak köyünün nüfusu 512 iken 2019 yılında 349 olmuş. Göçer köyü nüfusu 2007 yılında 172 iken 2019 yılında 102 olmuş. Nüfusu 14 olan 17 olan köyler var. Görüleceği üzere tarımın ve çiftçinin hak ettiği desteği alamamasının sonucu bu. Köylerimizde geçmişine bir Yasin okuyacak kimse kalmamış. Bu durumu tersine çevirmek için derhal harekete geçilmeli. Ama göstermelik değil gerçek manada harekete geçilmeli. Çiftçinin maliyetlerinin düşürülmesi göçü tersine çevirmenin ilk adımıdır. Asla unutulmasın ki tarım stratejik öneme sahiptir. Çiftçi kazanmazsa üretmez ve insanlar beton yiyemez.” dedi.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com