M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

MEKTUP YAZIP AŞKIMI İLAN ETTİMDARÜŞŞAFAKALI  YILLARIM-5

Yaz tatilinde Ermenek’te, bir kızla karşılaştım, ufak tefek karşılaşmalar, kaçamak konuşmalar. O da dışarda okuyordu. Garip anlatılmaz duygular yaşamaya başladım.

Orta II. iken Meteoroloji Kulubüne girdim. “Bekar Yaylası” denilen, bahçemiz içinde kalan tarihi sarnıcın üstündeki beton dökülmüş terasta, aletlerle, gündüz ve geceleri ölçümler yapar, gökyüzünü inceler ve hava tahminleri yapardık. Daçka’lı pekçok arkadaşım ve kardeşlerim beni korodan ve Meteoroloji kulübünden hatırlar.

Okulumuzda boş zamanlarımızı değerlendirecek Tiyatro, Edebiyat, Folklör, Fen gibi kulüpleri ve Futbol, Voleybol, Basketbol gibi spor aktiviteleri vardı. Ben spordan ziyade, sosyal faaliyetlerde yer aldım.

Dersler öyle böyle gidiyor ama o sınıfta kalma ve atılma korkusu var yaa.. Hiç bitmiyor. Matematik ve fen dersleri sınavları yaklaşınca heyecan başlar ve günlerce uyuyamazdım. Psikolog danışman öğretmene gidip derdimi anlattım ama çare yok. Beni Çarşamba günleri  öğleden sonra, hayır için okula gelen Psikiyatir Dr Oğuz Arkonaç’a yönlendirdi. Her Çarşamba gider onunla dertleşirdim. DURENAT diye bir hap yazardı ve o sayede uyuyabilirdim. Bu rahatsızlık, acımasız iş hayatımda  bunaldıkça, strese girdikçe zaman zaman nüksetti ve ilaçlarla idare etmeye çalıştım.

Cesaretimi toplayıp yaz tatilinde Ermenek’te;  ismini, nerde ve kaçıncı sınıfta olduğunu öğrendiğim kıza mektup yazıp aşkımı ilan ettim. O da boş çıkmadı… Mektuplaşmaya başladık ve  günler aylar geçtikçe ne aşk mektupları ve ne şiirler geldi arkasından.  Bütün arkadaşlarım bilirdi bu aşk hikayesini şiirlerden ve heyecanla bekleyip okuduğum mektuplardan.

Lise II ‘ye başladığımızda ( belki de Lise I’ de ) bir mektup geldi ve,   “ ailem beni bir akrabamızın oğluyla evlendirmek istiyor, hayır diyemedim” dedi  ve bitti. Ehh, bir hayli acı  elbet, gençlik, ilk aşk, kolay unutulmuyor… Sonra öğrendim ki, okuduğu memleketten biriyle arkadaşlık-aşk yaşamaya başlamış. O hayata atılmak üzere ben ise daha yıllarca okuyacağım da, meslek edineceğim de .. Ölme eşeğim ölme, yonca bitsin de ye denecek bir durum. Kısa yoldan evlendi, hayatını kurdu, başının çaresine baktı. Gerçekten 1972 ile evlenebildiğim 1981 ‘i kıyaslarsak arada yıllar var, gerçekciymiş, o kadar bekleyemezmiş veya bekleyebilecek kadar sevmemiş. Aldanmışım.  İşte aşağıda, ona yazdığım son şiir.


DERİNLİKLERDE SON BULAN AŞK

Sarı bir yaprak,
Yıllardır bataklıkta, sazlıkta kıpraşarak,
Geçiriyordu vaktini,
Birşeye bağlayarak ümidini.

Dokunmuyordu ona kabalığı,zalimliği çevresinin;
İnce, sarı çürümeye yüz tutmuş teninin,
Böcekler tarafından ısırılışı.
Korkmuyordu, düşünmüyordu bile önündeki uzun kışı.

Çünkü vermişti gönlünü bir esmer periye,
Kalbinde ülkü vardı, boğuyordu onu neşe.
Yaşatıyordu onu azim, hayal.
Pes ettiremiyordu onu, bu acı hal.

Dayanabilmişti haşinliğine kışın,
Son günlerinden biriydi galibiyet gelecek savaşın.
Bencil bir güvercinin getirdiği acı haberin,
Kederiyle çöktü derinliklerine yerin.

Ümitleri hayalleri de suya gömüldü.
Arkalarından mazi acı acı güldü.

24 Şubat 1971


‘Sevemedim kara gözlüm seni doyunca ‘ adlı türküyü söyleye söyleye  yarama tuz basa basa kabuk bağladı yara ve sonra yara da iyileşti 3-5 ayda,  hafif izi dursa da. Unutulmadığına göre….

Matematik ve Fen derslerim 50-55-60 bilemedin 70, biyoloji hariç. O dersten iyi notlarım olurdu. Türkçe-Edebiyat, Tarih,Coğrafya, Felsefe, Mantık, Yurttaşlık, Din Dersi gibi sosyal derslerden aldığım notlar 80-90 larda.

Orta II’de hafta sonları okulda kalan Hazırlık I ve II öğrencilerini değişik saatlerde ,bir sınıfta toplayıp bunlara İngilizce öğretmeye başladım. Kendim çok zorlanmıştım, zor sökmüştüm.  Ama bir şekilde bu İngilizce denen meretin nasıl kavranılıp öğrenileceğini de farketmiştim.
O halde benim gibi uzaklardan gelip yatılı olan kardeşlerime İngilizce öğretip, onları atılmaktan kurtarabilirdim ve de yaptım.  Zor da olsa onları bahçeden zorla sınıfa sokuyor ve çalıştırıp imtihanlarda başarılı olmalarına katkım oluyordu.
YAZARIN TÜM YAZILARI>>YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2020 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com