M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

MİRYOKEFALON KALESİAnadolu’da ecdadımızın bizzat Bizans İmparatorunun komuta ettiği orduyla yapılan ikinci büyük savaşın cereyan ettiği yerdir.
Miryokefalon Konya merkeze tam 40 km mesafede, Beyşehir yolunda Kızılören’i geçtikten on km sonra sağdadır.
Birincisi 1071 yılında Malazgirt’te Büyük Selçuklu Devletinin 2. Hükümdarı Sultan Alpaslan ve Bizans İmparatoru Romen Diyojen arasında geçmişti. Burada da ilk saldıran Bizans olmuş ve Malazgirt’i işgal edince Sultan Alpaslan dört katı bir orduya karşı 50 bin kişilik bir orduyla büyük bir zafer elde etmişti.
Yüz beş yıl sonra 17 Eylül 1176’da İstanbul önlerine kadar sokulan Türklerden iyice korkmaya başlayan Bizans İmparator 1. Manuel Komnenos Türkleri Konya’da durdurmak ve Konya’yı ele geçirmek için harekete geçmişti. Malazgirt’te olduğu gibi Miryokefalonda da saldıranlar Bizanslılar, savunanlar ise Müslüman Türk Milleti olmuştur.
Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı 2. Kılıçaslan Miryekefalonda ordusunu konuşlandırdı. Bizans İmparator 1. Manuel Komnenos 100 bin kişilik ordusu ve dağları taşları tutan bir ağırlıkla Miryokefalonu sarmalayan Bağırsak Boğazına geliyordu.
Her ne kadar yaşlılar, Türkler tuzak kurabilir, boğaza girmeyelim, deseler de gençler dinlememiş ve bütün varlıklarıyla boğaza girmişlerdi.
Etraftan saldıran Selçuklu ordusu düşmanı büyük bir bozguna uğrattı.  Miryokefalon zaferiyle Anadolu’num tapusu artık ebediyen Türklerin eline geçmiş oldu. Büyük zafere rağmen 2. Kılıçaslan barış teklifiyle bu tapuyu Bizans İmparatoruna da imzalatmış oldu.
16 Şubat 2020 günü Miryokefalona 30 arkadaş, bir turla seyahatte bulunduk. Burnumuzun dibindeki muhteşem kaleyi şimdiye kadar görmeyişimize hayıflandık. Anadolu’nun tapusunun alındığı ve Bizans İmparatorunun bizzat katıldığı ve hezimete uğratıldığı ikinci savaşın geçtiği alanları hiç akıl etmememize üzüldük.
Roma döneminden kalma ve Bizansların tahkim ettikleri Miryokefalon kalesinin yazıtlarını, kale duvarlarını, zirvesini, sarnıçlarını, suyollarını, yukarı çıkan kayadan kertme onlarca enli merdivenleri ve yapılan gayr-i resmi kazıları müşahede ettik.
Kış mevsimi olması dolayısıyla karlı arazide, keyifli bir seyahat oldu, kışlıklarımızla gezdik, hava çok soğuk olmasına rağmen zirveye çıkarken terledik. Zirveye katılımcıların üçte biri çıkamayıp aşağıda beklediler.
Henüz alalanan karların eteklerinde Orta Toroslarda, Taşeli’de olduğu gibi rengârenk çiğdemleri göremedik. Çevrenin ekilip dikilmese de eskiden yayla tarzında işletildiği anlaşılıyor. Yer yer havuzlara ve akan çeşmelere rastladık.
Kalenin ön tarafına Konya Büyükşehir Belediyesi Miryokefalon Zaferiyle alakalı dev bir levha yerleştirmiştir.
Miryokefalon Zaferinin gerçekleştiği yerin Batı ve İç Anadolu’da birkaç ayrı yerde sunulmasına mebni kuvvetle muhtemel savaş alanının Bizans’ın hedefindeki ülke Selçuklu Devletinin başkenti Konya olmasıyla 2019 yılında bu alana park yeri yapılmış ve levha konmuştur.
Tur yetkililerine ve bütün arkadaşlara teşekkürler ediyoruz.
Mükremin KIZILCA

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com