M|E Medya Ermenek Medya Ermenek
...
Facebookta Paylaş

SARILDIK, AĞLAŞTIK VE ELİNİ SALLAYARAK UZAKLAŞIP GİTTİBir hafta-on gün kadar sonra eve gelen bir mektupla Eylül ayı başında, sağlık muayenesine, İstanbul’a davet ediliyordum.

Babamı aldı bir tasa… Yine boynu bükük varır Kolbaşı Emmiye. Yine borç ister ve alır getirir beni sağlık kontrolüne…

Onu da geçtim, Allah’ıma çok şükür.

Yıllar sonra babam bana aşağıdaki olayı anlatmıştı.

Darüşşafaka’ya sağlık kontrolüne  gitmeye hazırlandığım günlerde, babamı çarşıda gören, Milli Eğitimden bir yetkili  ‘’ Mehmet Efendi, bana bir şişe Rakı ısmarla, sana bir müjde vereceğim’’  demiş.

Babam da dindar, rakı-sigaradan nefret eder. Belki’’Bana bir yemek ısmarla’’ dese, kabul edecek.  Babam parasız yatılı sınavını kazandığım haberini vereceğini tahmin etmekle birlikte çok kızmış rakı lafına,  ‘’ Müjden de olmaz olsun, rakın da yerin dibine batsın’’ diye tersleyip uzaklaşıp gitmiş.

O esnada babamın maddi durumu İstanbul’ a gelip gitmelere elvermiyor. Sağlık kontrolünden geçmem de garantili değil. Rakı talebi  ve babamın tepesinin atması beni Türkiye’nin en iyi okullarından birinde İngilizce orta ve lise öğrenimini sağladı, 2 yıl hazırlı sınıflarında, İngilizce öğretti ve iş hayatım boyunca diploması her kapıyı açan Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmamı sağladı. Darüşşafaka olmasaydı asla Boğaziçi olamazdı ki…  Her işte vardır bir hayır denir ya.

O yıllarda Ermenek’te polis teşkilatı yoktu.  Jandarma Karakol Komutanlığı vardı. Sınıf arkadaşlarımdan Kayseri’li Celal ‘in ablasının kocası da karakolda çalışan uzman çavuştu. Ben Celal’lere, Celal da bizim eve gelir ders çalışırdık zamam zaman. Bu şekilde Celal’in eniştesi beni tanıyordu.

Eylül ayı başlarında, arkadaşımım eniştesi uzman çavuş Kaymakam’a bir evrak imzalatmaya gider. Uzman çavuş tam çıkarken kaymakam geri çağırır ve eline  açılmış bir zarf verir ve şuna bir bak, gereğini yap der. Zarfı açar uzman çavuş ve içindekini okur. Darüşşafaka Lisesi, okullarını kazanan Nuri Güzveli’nin ailesinin maddi durumlarının araştırılmasını, çocuklarını okutamayacak kadar fakir olup olmadıklarının bildirilmesini ister. Uzman çavuş beni ve ailemi tanıdığı için, kaymakama durumu anlatır ve hemen Darüşşafaka Lisesine fakir olduğumuza dair cevap verilir.

Bu Kaymakamlık yazı işini, 1966 Şubat tatiline Ermenek’e gittiğimde, eniştesinden öğrenen Celal anlatmıştı.

Bu soruşturma yazısı beni tanıyan uzman çavuşun eline geçmese, ne ilgi gösteren olurdu, ne kısıtlı sürede, zamanında cevap verilebilirdi. Belki de atılıp bir köşeye kaybolacaktı. Resmi bir evrak değil ki… Adı sanı bilinmedik özel  bir okuldan gelen talep, kim takar…

Bir güz günü, Eylül ortaları babam bir Cuma sabahı beni İstanbul’a getirdi. Okula gidip kayıt işlemlerini yaptırdık. Cumartesi – Pazar kaldık mecburen İstanbul’da ve bir Pazar ikindi vakti, Saat 17.00 gibi Darüşşafa’nın demir kapılarından içeri soktu babam beni, sarıldık, ağlaştık ve elini sallayarak uzaklaşıp gitti. 80 öğrenciydik ders yılına başlayan, benim gibi uzaklardan, memleketin ücra köşelerinden  gelen 3-4 kişiydik. Genellikle İstanbul’da ikamet eden çocuklardı arkadaşlarım. 8-10 kişi de Ankara-İzmir ve Bursa gibi illerdendi.

Babam, Kolbaşı Emmi’den aldığı 500 lira civarı borcu üç yılda ödedi durdu.

YAZARIN TÜM YAZILARI>>


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. Sayın Nuri GÜZVELİ Ağabeyin çocukluk ve öğrencilik hatıralarını büyük bir heyecanla ve gözlerim buğulanarak okuyorum. Bir yandan da kendi zor öğrencilik yıllarımı hatırlıyorum. Ermenek yöresinin çocuklarına hayat yolu hep zor ve dikenli olmuştur, bazılarına daha da zor... Bu anılar sadece kişisel bir hatıra demeti değil, bugünün ve gelecek kuşakların çocuklarına ders ve ilham kaynağı niteliğindedir. Umarım yöremizden yetişen değerlerin hatıraları bir gün bir kitapta toplanır, bir yandan bir roman tadında okunurken bir yandan da çocuklarımıza, torunlarımıza motivasyon ve ilham kaynağı olur. Hacı KURT

    YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2021 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN
ghs.google.com
ghs.google.com